"اشتاین مایر" بعد از شکست ائتلاف "جامائیکا" تصمیم دارد با حزب سوسیال دموکرات برای در پیش گرفتن مذاکرات با اتحادیه احزاب متحد مسیحی جهت تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ مشاوره کند.

به گزارش خبرگزاری موج، بعد از شکست مذاکرات ائتلاف موسوم به جامائیکا (ائتلاف احزاب لیبرال دموکرات، اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سبزها) در آلمان تلاش های "فرانک والتر اشتاین مایر"، رئیس جمهور این کشور برای خروج از بحران سیاسی آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

روزنامه "پاسایر نویه پرسه" در مطلبی در این باره نوشت: رئیس جمهور آلمان امروز (پنج شنبه) با "مارتین شولتز"، رئیس حزب سوسیال دموکرات به منظور یافتن راه حلی برای خروج از این بحران سیاسی دیدار می کند.

"اشتاین مایر" بعد از شکست ائتلاف "جامائیکا" تصمیم دارد با حزب سوسیال دموکرات برای در پیش گرفتن مذاکرات با اتحادیه احزاب متحد مسیحی جهت تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ مشاوره کند. البته حزب سوسیال دموکرات بعد از شکست ائتلاف جامائیکا هم اعلام کرده است همچنان در یک دولت ائتلافی با مرکل مشارکت نخواهد کرد و بر سر حرف خود باقی می ماند.

احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات برای ساختن یک ائتلاف بزرگ جدید اکثریت در پارلمان را دارند. اشتاین مایر همچنین قرار است امروز با وولفگانگ شایبله، رئیس پارلمان آلمان از حزب دموکرات مسیحی در همین راستا دیدار و گفت و گو کند.

مارتین شولتز، رئیس حزب سوسیال دموکرات قبل از دیدار با اشتاین مایر اعلام کرده است که حزبش کاملا به مسئولیت خود در شرایط دشوار فعلی آگاه است.  ی در این باره گفت: من اطمینان دارم که ما در روزها و هفته های آینده راه حل خوبی برای کشورمان پیدا می کنیم. حزب سوسیال دموکرات همچنین با برگزاری انتخابات مجدد هم مخالف است. بخش های بزرگی از فراکسیون های پارلمانی در آلمان هم در این باره هشدار داده اند. رهبران حزب سوسیال دموکرات ترجیح می دهند برای پیشبرد اهداف خود و به دست آوردن زمان، دولت اقلیتی در کشورشان را تحمل کنند. از طرفی بسیاری سیاستمداران حزب سوسیال دموکرات در ایالات مختلف آلمان به شولتز توصیه می کنند که برای تشکیل ائتلاف بزرگی دیگر هم درها را باز نگه دارد.

این در حالی است که حزب لیبرال دموکرات هم نمی تواند حمایت از یک دولت اقلیتی را تصور کند. این حزب برای برگزاری انتخابات پارلمانی مجدد ابراز آمادگی کرده است.

رئیس جمهور آلمان اخیرا اعلام کرده است که با احزاب افراطی جایگزینی برای آلمان و چپ ها هم گفت و گوهایی را مد نظر دارد.  

گویا برگزاری انتخابات مجدد آخرین گزینه برای رئیس جمهور آلمان است و وی از همه احزاب درخواست کرده است که مواضع خود برای تشکیل یک دولت ائتلافی را مورد بازنگری قرار دهند تا چنین سناریویی در کشوری که هزینه های زیادی دارد اتفاق نیفتد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج