جان کری گفت: اکثریت کابینه کنونی در دولت اسرائیل علناً اعلام کردند که تمایلی به تشکیل کشور فلسطین ندارند.

 

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روزنامه دیلی صباح، براساس پیامی که شبکه تلویزیونی اسرائیلی "کانال ۱۰" منتشر کرد جان کری، وزیر امور خارجه سابق آمریکا گفته بود در صورتی که طرف اسرائیلی به نادیده گرفتن فلسطینی‌ها ادامه دهد، آنها می‌توانند در بلند مدت تلاش‌های مسالمت‌آمیز و غیر خشونت‌بار را کنار بگذارند.

شبکه ۱۰ اسرائیل گزارش داد، این پیام ضبط شده مربوط به کنفرانسی در سال گذشته در دوبی بود و هنوز مشخص نیست که آیا جان کری از ضبط شدن این پیام اطلاعی داشته است یا خیر. در این پیام جان کری از تلاش "فوق‌العاده فلسطینیان برای متعهد ماندن به اقدامات غیر خشونت‌بار"  قدردانی می‌کند.

این دیپلمات سابق آمریکا همچنین گفته است: این مسئله از سوی اسرائیلی‌ها نادیده گرفته شده چرا که اصلا مورد بحث قرار نگرفته است. چرا اینگونه شده است؟ به این دلیل که اکثریت کابینه کنونی در دولت اسرائیل علناً اعلام کردند که تمایلی به تشکیل کشور فلسطین ندارند. هر روز می‌بینیم که ۴۰ هزار کودک فلسطینی با پیامی که روی آن نوشته شده است "حقمان را بدهید" رژه می‌روند... منظورم این است که فلسطین برای همیشه شاهد جنبش‌های حقوق مدنی آرام نخواهد بود؛ اسرائیل این مسئله را نادیده می‌گیرد؛ این رهبری نیست.

او افزود: اگر شما رهبرانی نداشته باشید که برای شما صلح به ارمغان بیاورند و اگر شرایط تغییر نکند تعجب نمی‌کنم که ۱۰ سال دیگر شاهد حضور رهبران جوان فلسطینی باشیم که بیایند و بگویند که ما روش غیر خشونت‌بار در سال در ۳۰ سال گذشته را امتحان کردیم و ببینید که چیزی عایدمان نشد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج