میانمار و بنگلادش یادداشت تفاهمی را برای بازگشت صدها هزار مسلمان روهینجایی که به بنگلادش فرار کرده‌اند، امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ وزیر امور کار، مهاجرت و جمعیت میانمار گفت: ما برای بازگرداندن این افراد در اسرع وقت آماده‌ایم .

وی گفت که روهینجایی‌ها باید قبل از اقدام به بازگشت فرم‌های ثبت‌نام را که شامل اطلاعات شخصی آنهاست پر کنند.

گروه‌های حقوق بشری ارتش میانمار را به تجاوز گسترده و سایر قساوت‌ها حین عملیات ضد شبه‌نظامی در اواخر اوت متهم کردند. چهارشنبه ایالات متحده آمریکا گفت، این عملیات نظامی که منجر شده ۶۲۰ هزار روهینجایی به دنبال یافتن پناهگاهی به بنگلادش بروند "پاکسازی قومی" است.

میانمار با هدف کاستن از فشارهای بین‌المللی به دنبال توافق اولیه برای بازگرداندن مسلمانان روهینجایی است. داکا می‌خواهد اطمینان حاصل کند که کمپ‌های بر پا شده در منطقه کوکس بازار به محلی دائمی تبدیل نشوند. از طرف دیگر، هزاران روهینجایی دیگر در دوره‌های پیشین که خشونت‌های ارتش میانمار بالا گرفته بود، وارد بنگلادش شده‌اند.

سخنگوی وزارت کشور میانمار گفت، چهارشنبه در مذاکرات با مقام‌های بنگلادشی شرایط یادداشت تفاهم برای بازگرداندن نهایی شده است.

پیش از امضای این یادداشت تفاهم، آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار با وزیر خارجه بنگلادش دیدار می‌کند. سوچی که وجهه بین‌المللی‌اش حین این بحران به شدت لطمه دید، گفته است بازگرداندن این اقلیت‌های مسلمان بی‌کشور براساس سکونت و داوطلبانه انجام خواهد شد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج