مقامات پارلمانی روس بیانیه پایانی نشست سران روسیه، ایران و ترکیه را تایید کننده نقش رهبری این سه کشور در حل و فصل اوضاع سوریه و شکست آمریکا و متحدانش در تحمیل شرایط خویش دانستند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری «تاس»، "فرانس کلینتسویچ" نایب رئیس شورای دفاع و امنیت شورای فدراسیون (سنای) روسیه معتقد است، تصویب بیانیه مشترک روسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه در خصوص ادامه همکاریهای سه جانبه برای حل و فصل سیاسی اوضاع در سوریه یک موفقیت جدی تلقی می شود.

این سناتور تاکید کرد: «واضح است که منافع سه کشور روسیه، ایران و ترکیه، در سوریه تا حد مشخصی از یکدیگر متفاوت است، ولی این واقعیت که رهبران این سه کشور در نشست سوچی به دیدگاه مشترکی برای دورنمای همکاری‌ها در جهت گیری به سمت سوریه دست یافته اند، این یک موفقیت بزرگ و جدی محسوب می شود.»

کلینتسویچ افزود: «ما همه به خوبی می دانیم و در تاریخ هم پیش آمده، زمانی که کشورها به تقسیم پیروزی می پردازند، که اکنون به آن بسیار نزدیک هستیم، تازه اختلافات مشخص می شود.»

این سناتور روس یادآور شد، البته در هر صورت سوریه همچنان برای مدتها درگیر تناقضات خواهد بود و اگر کشوری بخواهد خود را از دیگران جدا ساخته و تنها وارد عمل شود، می تواند عواقب خطرناکی برای سوریه در پی داشته باشد.

وی تاکید کرد: «این مسئله اصولا بسیار مهم است که در بیانیه مشترک سه کشور تاکید شده که تنها راه درست حل مشکلات کنونی، اقدام مشترک از طریق برگزاری کنگره گفتگوهای ملی سوریه است.»

به گفته این مقام، موفقیت نظامی بدست آمده در سرکوب کامل گروه تروریستی در سوریه، مهمترین اقدام برای تقویت سیاست خارجی روسیه بود که در نهایت با توافق رئیس جمهوری روسیه با همتایان خویش در منطقه در خصوص سوریه، تکمیل می شود. ضمن اینکه دست یافتن به این موفقیت بدون سازش میسر نبود. هرچند موضع گیری اصلی مسکو هیچ تغییری نکرده و آن این واقعیت است که «سرنوشت سوریه تنها باید به دست مردم این کشور تعیین شود».   

مسکو، تهران و آنکارا به تلاش‌های مشترک برای پیروزی نهایی در سوریه ادامه می‌دهند

"لتونید اسلوتسکی" رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه نیز در تفسیر نتیجه نشست سران سه جانبه در سوچی، گفت که روسیه، ایران و ترکیه در سایه اقدامات مشترک و هماهنگی در کارها موفق شده اند تا یک اتحاد واقعی ضدتروریستی در سوریه بوجود آورند. وی توضیح داد: «نشست سران پوتین-روحانی-اردوغان در سوچی برخورد یکسان روسیه، ایران و ترکیه نسبت به حل و فصل اوضاع سوریه را نشان داده است. این مسئله به اصول ایجاد مناطق کاهش تنش و حفظ تمامیت ارضی سوریه مربوط می شود و می توان گفت که این سه کشور، برخلاف غرب، یک اتحاد واقعی ضدتروریستی در سوریه بوجود آورده اند.»   

این مقام پارلمانی تاکید کرد مسکو، تهران و آنکارا به تلاشهای مشترک و هماهنگ خود برای پیروزی نهایی در سوریه ادامه خواهند داد.

غرب نتوانست شرایط خود را برای صلح در سوریه تحمیل کند

"کنستانتین کاساچوف" رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز معتقد است که نتیجه نشست سه جانبه سران روسیه، ایران و ترکیه تایید کننده نقش رهبری این سه کشور در حل و فصل اوضاع سوریه است، در حالیکه اکنون دیگر مشخص شده که آمریکا و متحدانش موفق نشده اند تا شرایط خود را برای دستیابی به صلح در سوریه به دیگران تحمیل کنند و در نهایت مجبور شدند به روسیه این آزادی عمل را بدهند تا سیاست مورد نظر خویش را در منطقه اجرا کند.

این سناتور بلندپایه افزوده است: «توافقات صورت گرفته بین روسیه، ایران و ترکیه بدون تردید تایید کننده این واقعیت است که این سه کشور ابتکارعمل در روند آتی حل و فصل سیاسی اوضاع در سوریه را در دست خود گرفته اند. البته مسلما این امر در سایه دخالت قاطع روسیه در اوضاع که سالها در بن بست قرار داشت و بعد از اینکه روسیه مسئولیت مبارزه با تروریستها در سوریه را برعهده گرفت، میسر شده است. و دقیقا بعد از آن اتحاد سه جانبه ای بین مسکو، تهران و آنکارا بوجود آمد تا تضمینی برای برقراری صلح و ثبات و فراهم کننده شرایط لازم برای حل و فصل مسالمت آمیز مشکلات در سوریه باشد.»

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج