گروه جدید تکفیری مرتبط با القاعده به نام "أنصار الإسلام" روز جمعه در بیانیه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت، مسئولیت حمله به منطقه الواحات مصر را که منجر به کشته شدن شماری از نیروی پلیس شد، بر عهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس‌العربی، گروه جدید تکفیری مرتبط با القاعده به نام "أنصار الإسلام" روز جمعه در بیانیه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت، مسئولیت حمله به منطقه الواحات مصر را که منجر به کشته شدن شماری از نیروی پلیس شد، بر عهده گرفت.

این گروه کشته شدن سرکرده خود به نام "ابو حاتم عماد الدین عبدالحمید" و برخی از اعضای این گروه را در این عملیات تائید کرده است.

گروه انصار الاسلام در این بیانیه‌ به مدح عبدالحمید پرداخته و آورده است: این عملیات آغازگر عملیات‌ بعدی این گروه بود و عملیات بیشه شیرها در منطقه الواحات مصر سرآغاز جهاد ماست.

در این بیانیه جزئیاتی مطرح شده که قابل اثبات نیست و محمد الحایس افسر مصری که نیروهای ارتش را در این عملیات آزاد کرد آن را تایید نکرده است.

ژنرال عبدالحمید افسر طرد شده از نیروهای صاعقه وابسته به ارتش مصر که ماه گذشته میلادی دادگاه او را محکوم به اعدام کرد و همچنین عشماوی به دست داشتن در حمله به یک مقر نظامی در منطقه فرافره در صحرای غربی در اواسط ۲۰۱۴ متهم هستند. عبدالحمید اهل استان اسکندریه بوده و بعد از انقلاب ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ مصر به حکم ارتباطش با عشماوی "تندرو" خوانده شده و از ارتش اخراج شد.

افسر طارق ابو العزم که در حال حاضر در زندان العقرب به اتهام تروریسم و وابستگی به گروه‌های افراطی دوران حبس خود را می‌گذراند اولین افسر تشکیل دهنده این گروه تکفیری بعد از انقلاب ژانویه است.

عبدالحمید یکی از مهمترین معاونان عشماوی بعد از کشته شدن ولید بدر در حمله انتحاری قاهره به تظاهرات و تحصن‌های اسلام‌گراها در پی کناره‌گیری محمد مرسی ملحق شد. به این ترتیب روابط عشماوی و افسرانی که گروه "توحید و جهاد" جذب کرد و حامیان القاعده و انصار القاعده در قاهره  و سیناء‌ به خصوص در سایه حضور محمد الظواهری برادر رهبر القاعده آغاز شد.

عشماوی و افسران اخراج شده مسئولیت آموزش نظامی تکفیری‌ها در سیناء را آغاز کردند

عشماوی و افسران اخراج شده مسئولیت آموزش نظامی تکفیری‌ها در سیناء را آغاز کردند و فعالیت نظامی انصار بیت المقدس در شمال سیناء را هدایت کردند اما بعد از بیعت این گروه با داعش در اواخر ۲۰۱۴ از آن جدا شده و با القاعده بیعت کردند و به منطقه غربی فرار کرده و دست به حملاتی زدند که از جمله آنها حمله فرافره در سال ۲۰۱۴ بود که مقر ارتش را هدف گرفت.

عشماوی و عبدالحمید ماه گذشته در پرونده همین حمله محکوم به اعدام شدند.

این در حالی است که مقامات مصر  در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرده بودند که باقی مانده‌های عناصر حمله تروریستی به الواحات مصر در عملیاتی مشترک با پلیس در شهر الفیوم به هلاکت رسیدند.

مقامات مصری اعلام کردند که در حمله به الواحات مصر در استان جیزه در بیستم اکتبر سال جاری میلادی حدود ۱۶ نیروی پلیس کشته شدند، در حالی که آمارهای غیررسمی تعداد کشته‌ها را بیش از ۵۰ افسر و سرباز برآورد کردند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج