یکی از مشاوران کمپین ترامپ اعتراف کرد که در زمان همکاری با این کمپین با روس ها ارتباط داشته و در این باره به اف.بی.آی دروغ گفته است.

به گزارش خبرگزاری موج، اسناد دادگاه نشان می‌دهد که «جورج پاپادوپولوس» اذعان کرده است، گفت‌وگو با این افراد زمانی اتفاق افتاد که او برای ترامپ کار می‌کرد، نه قبل از آن. او قبلاً به اف.بی.آی گفته بود روابطش  با روس ها به پیش از زمانی که برای ترامپ کار می کرده باز می گردد. این امر به معنای دروغ گویی به اف.بی.آی و کارشکنی در مسیر تحقیقات این نهاد است و می تواند عواقب بدی به همراه داشته باشد.

او گفت، به او گفته شده بود که روس‌ها اطلاعاتی برای تخریب چهره هیلاری کلینتون در اختیار دارند.

اینها اولین اتهاماتی است که رابرت مولر، دادستان ویژه تحقیق درباره ادعای تبانی میان روسیه و ستاد مبارزات ترامپ، مطرح می‌کند. هر دو طرف چنین اتهامی را رد می‌کنند.

پیش‌تر معلوم شد که تحقیقات مولر در این باره به طرح اتهام کلاهبرداری مالیاتی علیه پال مانافورت، مدیر سابق ستاد انتخاباتی ترامپ منجر شده است.

دوازده مورد اتهام علیه مانافورت و یکی از همکاران او به نام ریک گیتس مطرح شد که شامل توطئه برای پولشویی هم هست.

این اتهامات به کمپین ترامپ مربوط نمی شود بلکه به معاملات تجاری این دو تا قبل از سال ۲۰۱۵ مربوط است.

تحلیلگران می‌گویند پرونده اتهامات پاپادوپولوس به طور بالقوه می‌تواند برای رئیس جمهور آمریکا زیانبار باشد چون مستقیما به کمپین او مربوط می شود.

جورج پاپادوپولوس، وکیل امور انرژی بین‌المللی در شیکاگو آن‌قدر به ترامپ نزدیک بود که در عکسی از تیم مشاوران امنیت ملی او که ترامپ روز اول آوریل ۲۰۱۶ منتشر کرد، جا داشته باشد.

بر اساس اسناد دادگاه، مشاور سابق ترامپ در دوران انتخابات روز ۵ اکتبر ۲۰۱۷ به کارشکنی در مسیر تحقیقات اف‌.بی‌.آی در مورد ادعای تبانی با روسیه اذعان کرده است.

زمانی که اف‌بی‌آی در ماه ژانویه با او مصاحبه کرد، او به نادرستی ادعا کرد که پیش از پیوستن به کمپین ترامپ در ماه مارس ۲۰۱۶ با دو چهره که پیوندهایی با روسیه داشتند، دیدار کرد. واقعیت این بود که او بعد از پیوستن به کمپین ترامپ با آنها ملاقات کرده بود.

یکی از آن دیدارها با یک زن نام برده نشده روس بود که پاپادوپولوس فکر می‌کرد با مقام های دولت روسیه ارتباط دارد.

او اذعان کرد که به دنبال استفاده از این شخص در تلاش برای ترتیب دادن ملاقاتی میان کمپین ترامپ و مقام‌های دولت روسیه بود.

شخص دیگر یک استاد دانشگاه ساکن لندن بود که گفته می شد پیوندهای ملموسی با مقام های دولت روسیه دارد. از این شخص هم نام برده نشده است. این استاد دانشگاه فقط به این دلیل به پاپادوپولوس علاقه‌مند شده بود که او بخشی از کمپین ترامپ بود.

ادعا می شود که این استاد دانشگاه در ملاقاتی با پاپادوپولوس سر صبحانه در هتلی در لندن در روز ۲۶ آوریل ۲۰۱۶ یا همان روزها، به وجود «هزاران ای میل» برای تخریب چهره کلینتون اشاره کرد. این استاد دانشگاه گفته بود که در جریان دیدار با مقام های ارشد دولت روسیه در سفری اخیر به مسکو از وجود این ای میل های مخرب مطلع شده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می‌دهد، دستیاران ترامپ گفته‌اند که پاپادوپولوس نقش محدودی در کمپین داشت و به ترامپ دسترسی نداشت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج