براساس یک نظرسنجی مشخص شد که اگر فرض گرفته شود انتخابات ریاست جمهوری برزیل همین امروز برگزار شود، لولاداسیلوا و رقیب وی که یک عضو راستگرای کنگره است می‌توانند به دور دوم انتخابات بروند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری رویترز، بر اساس نتایج نظرسنجی موسسه ایبوپه که روز یکشنبه منتشر شد، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری پیشین برزیل و خایر بولسونارو، یکی از اعضای راستگرای کنگره برزیل می‌توانند در دور دوم رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ حضور داشته باشند و به رقابت با یکدیگر بپردازند.

این نظرسنجی در روزنامه گلوبو منتشر شد و نشان داد لولاداسیلوای چپ میانه می‌توانند ۳۵ تا ۳۶ درصد از آرای انتخابات اکتبر ۲۰۱۸ را بدون در نظرگرفتن اینکه با چه کاندیداهایی رقیب خواهد بود، به دست بیاورد.

بر اساس این نظرسنجی، همچنین مشخص شد اگر بولسونار در رقابت با لولا داسیلوا قرار گیرد، تنها می‌تواند ۱۵ درصد آرا را به دست بیاورد. محبوبیت بولسونارو به دلیل افزایش خشونت‌ها در ریودوژانیرو کاهش یافته است.

مارینا سیلوا، وزیر محیط زیست سابق دوران داسیلوا نیز می‌تواند در صورت حضور در هر حوزه رای گیری که داسیلوا در آن باشد، جایگاه سوم را با ۸ تا ۱۱ درصد آرا به دست بیاورد. اما اگر داسیلوا جزئی از کاندیداها نباشد، می‌تواند در صورت رقابت با بولسونارو جایگاه نخست را به دست بیاورد.

با وجود آنکه لولا داسیلوا از محبوبیت زیادی در میان مردم برزیل برخوردار است اما آینده سیاسی وی پس از آن که به دریافت رشوه از یک کمپانی ساخت و ساز متهم شد، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

وی در اوت سال جدید میلادی گفته بود که حزب "کارگران" ممکن است برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ یک کاندیدای دیگر را در نظر بگیرد.

نظرسنجی از ۲۰۰۰ تن از تمام ایالت‌های برزیل و در بازه زمانی ۱۸ تا ۲۲ اکتبر سال جاری میلادی برگزار شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج