پارلمان اروپا امروز از تعلق گرفتن جایزه ساخاروف سال 2017 به مخالفان زندانی حکومت نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، پارلمان اتحادیه اروپا جایزه امسال ساخاروف برای آزادی اندیشه را به مخالفان دمکرات «نیکلاس مادورو»، رئیس جمهوری ونزوئلا که به عنوان زندانی سیاسی در زندان‌های این کشور به سر می‌برند، اهدا کرده است.

«آنتونیو تاجانی»، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه (۴ آبان / ۲۶ اکتبر) در این باره گفت، این جایزه نشانی از حمایت پارلمان اتحادیه اروپا از پارلمان ونزوئلا است. تاجانی همچنین از فعالیت‌های «خولیو بورگس»، رئیس پارلمان ونزوئلا تقدیر کرد.

رئیس پارلمان اتحادیه اروپا شرایط کنونی حاکم بر ونزوئلا را بسیار جدی خواند و گفت حقوق شهروندی بسیاری از شهروندان این کشور نقض شده و کمبود آب، برق و مواد غذایی در هر گوشه ونزوئلا دیده می‌شود.

تاجانی بر همبستگی پارلمان اتحادیه اروپا با مردم ونزوئلا تأکید کرد و به گروه‌های سیاسی این کشور توصیه کرد که مشکلات خود را از راه گفت‌وگو حل کنند.

ونزوئلا با بحران شدید سیاسی و اقتصادی روبروست. دولت سوسیالیست نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا همچنان به خواست منتقدان خود بی‌توجه است. سلب قدرت پارلمان ونزوئلا که زیر نفوذ مخالفان نیکلاس مادورو بود، به اعتراضات بسیاری در داخل و خارج از این کشور منجر شد.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، با برگزاری انتخابات مجلس موسسان، زمینه‌های اصلاح قانون اساسی این کشور را فراهم آورد. مادورو با برگزاری این انتخابات کوشید مرجعی قانونی در مقابل پارلمان این کشور به‌وجود آورد.

پارلمان ونزوئلا که در انتخاباتی دمکراتیک برگزیده شده، با مجلس جدید مؤسسان این کشور روبرو است؛ مجلسی که از سیاست‌های نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا پشتیبانی می‌کند. در پارلمان کنونی ونزوئلا احزاب مخالف دولت حدود دو سوم از کرسی‌ها را در دست دارند، اما در مجلس مؤسسان نزدیک به تمامی کرسی‌ها به هواداران مادورو اختصاص دارد.

پارلمان اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرده که جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه را به همه زندانیان سیاسی ونزوئلا اهدا می کند که نام‌شان را «فورو پنال»، یکی از سازمان‌های حقوق بشری ونزوئلا منتشر کرده است. در میان این زندانیان شخصیت‌های برجسته این کشور چون لئوپولدو لوپز، آنتونیو لدزما، دانیل سبالوس، لورنت صالح، آلفردو راموس و آندرآ گونزالس دیده می‌شوند. 

جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه به افتخار «آندره دیمیترویچ ساخاروف»، فیزیکدان هسته‌ای و مخالف و ناراضی اتحاد جماهیر شوروی سابق نام‌گذاری شده و از طرف پارلمان اتحادیه اروپا به افراد یا سازمان‌هایی اهدا می‌شود که زندگی خود را وقف دفاع از حقوق بشر و آزادی اندیشه کرده‌اند.

اولین جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه در سال ۱۹۸۸ میلادی از طرف پارلمان اتحادیه اروپا به‌طور مشترک به نلسون ماندلا از آفریقای جنوبی و آناتولی مارچنکو از روسیه اهدا شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج