وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی در تازه ترین اظهارات خود بار دیگر ادعاهای تل آویو علیه برنامه هسته ای ایران را تکرار کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج نقل از رویترز، اسرائیل کاتز امروز پنجشنبه در سخنانی گفت: اسرائیل مایل است متوسل به اقدام نظامی شود تا مطمئن شود ایران هرگز به تسلیحات اتمی دست پیدا نخواهد کرد.

وی این اظهارات را در ژاپن مطرح کرده جایی که به دنبال جلب حمایت توکیو از مواضع سختگیرانه دونالد ترامپ علیه ایران بوده است.

ترامپ در اظهارات 13 اکتبر رسما اعلام کرد که توافق هسته ای ایران را تایید نمی کند.

وزیر اطلاعات اسرائیل گفت: اگر تلاش های بین المللی که این روزها به رهبری دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا انجام می شود، کمکی به متوقف کردن دستیابی ایران به قابلیت های هسته ای نکند، اسرائیل خودش به صورت نظامی اقدام خواهد کرد. تغییراتی وجود دارد که می توان آن را در توافقنامه هسته ای لحاظ کرد تا مطمئن شویم که ایرانی ها هرگز توانایی داشتن یک سلاح هسته ای را ندارند.

تاکنون هیچ یک از امضاکنندگان توافق هسته ای یعنی بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه، چین، ایران و اتحادیه اروپا نگرانی های جدی خود را نسبت به مواضع ترامپ اعلام کرده و این مساله آمریکا را منزوی کرده است.

ژاپن برای دفاع از خودش در برابر تهدیدات کره شمالی به شدت به ارتش آمریکا وابسته است. راهبرد ژاپن در خاورمیانه بر مبنای داشتن روابط دوستانه با همه کشورهای منطقه از جمله ایران بوده است. این کشور تقریبا همه نفت مورد نیاز خود را از خاورمیانه خریداری می کند.

وزیر اطلاعات اسرائیل افزود: من از دولت ژاپن خواستم تا از اقدامات ترامپ برای تغییر توافق هسته ای با ایران حمایت کند. این مساله که آیا شرکت های ژاپنی کار و فعالیت در ایران را آغاز خواهند کرد، یک مساله بسیار مهم است.

وی اظهار داشت: اسرائیل خواستار بازنگری در توافق هسته ای است تا زمان انقضای این توافقنامه برداشته شود و شرایط سختگیرانه تری اعمال شود تا مانع از توسعه سانتریفیوژهای جدید از سوی ایران شود که قابلیت تولید مواد هسته ای در سطح تولید تسلیحات را داشته باشد.

کاتز همچنین خواستار اعمال تحریم هایی برای متوقف کردن تلاش های ایران در زمینه ایجاد پایگاه نظامی در سوریه شد و همین طور خواستار اقدام بین المللی برای جلوگیری از توسعه موشک های بالستیک توسط تهران شده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج