رئیس رژیم صهیونیستی تیم نتانیاهو را به کودتا علیه دموکراسی اسرائیل متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نوشته روزنامه گاردین، «روون ریولین»، رئیس رژیم صهیونیستی در سخنرانی‌ای در جریان افتتاح جلسه زمستانی کنست (پارلمان اسرائیل) صریحا وزرای دولت را به حمایت از تلاش‌ها برای تضعیف دادگاه عالی اسرائیل و ساکت کردن رسانه‌های آزاد  و «کودتا علیه دموکراسی» متهم کرد.

تغییرات در دادگاه اساسی به یک مساله سیاسی سمی در اسرائیل تبدیل شده که در آن تفکیک بین قوه قضائیه و قوه مقننه به شدت زیر سوال رفته و جناح راست سیاسی دادگاه عالی را مانعی بر سر راه برنامه‌هایش می‌داند.

ریولین که سمتش عمدتا تشریفاتی است اقدامات پیشنهادی از سوی دولت تل‌آویو علیه دادگاه عالی به ویژه پیشنهادات مطرح شده از سوی «نفتالی بنت»، وزیر آموزش جناح راست و متحدانش را بخشی از یک تلاش مداوم برای تضعیف حافظان «دموکراسی اسرائیل» توصیف کرد.

وی گفت: «در چنین فضای مجازاتی، جو همه چیز سیاسی شده و به تدریج این پیام را به مردم می‌دهد که هیچ سیاستمداری وجود ندارد و تنها حکمرانی و دموکراسی وجود دارد. و در این فضا دموکراسی یعنی تصمیم‌های جدی.»

ریولین افزود: «رهبری در یک جامعه دموکرات هنر ایجاد توافق است نه از بین بردن مخالفان. یک جامعه دموکرات بر مبنای روند رشد و توسعه قرار دارد نه انقلاب.»

رئیس رژیم صهیونیستی همچنین از سیاسی شدن نهادهای دولتی اسرائیل انتقاد کرد؛ نهادهایی که به گفته منتقدان به دست افراد وفادار به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و وزرای ائتلافش افتاده است.

وی گفت: «چطور یک دادگاهی که تهدید شده می‌تواند به نفع دولت اسرائیل و یا دموکراسی اسرائیل عمل کند؟»

پیشتر نفتالی بنت به خبرنگاران گفته بود که دادگاه عالی قرار نیست مداخله کند و به ما بگوید که یک قانون خاص را دوست دارد یا خیر این کار کنست است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج