کره شمالی در واکنش به اخبار منتشر شده درباره برگزاری مانور مشترک میان آمریکا و کره جنوبی برای آزمایش موشکی بعدی آماده می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از خبرگزاری فرانسه، نیروی دریایی آمریکا جمعه اعلام کرد که یک ناو هواپیمابر آمریکایی به زودی این رزمایش را که قدرت نمایی جدیدی علیه کره شمالی است رهبری خواهد کرد.

این در حالی است که تنش‌ها بر سر برنامه تسلیحاتی کره شمالی منزوی بالا گرفته است. این اقدام احتمالا خشم پیونگ یانگ را که سابقا واکنش‌های تندی به رزمایش‌های مشترک داشته است، برمی‌انگیزد.

روزنامه «دونگابیلبو» به نقل از یک منبع دولتی گزارش داد: «تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد موشک‌های بالستیک روی پرتاب‌گرها مستقر شده و به استان «فیونگان» منتقل شده است.»

مقام‌های نظامی آمریکا و کره‌ جنوبی معتقدند که کره شمالی ممکن است برای پرتاب‌ موشک‌هایی که قادر به رسیدن به خاک آمریکا باشد آماده شود.

این موشک ممکن است موشک بالستیک قاره‌پیما هواسونگ – 14 باشد که برد آن تا آلاسکا می‌رسد. همچنین ممکن است کره شمالی موشک میان‌برد هواسونگ – 12 باشد که پیشتر تهدید کرده بود گوآم را با آن هدف می‌گیرد را آزمایش کند.

احتمال دیگر این است که کره شمالی برای تست یک موشک بالستیک قاره‌پیما هواسونگ – 13 جدید آماده شود که برد آن از دو موشک دیگر بالاتر است و ممکن است به ساحل غربی آمریکا برسد.

یک سخنگوی وزارت دفاع از اظهارنظر درباره این گزارش خودداری کرد و تنها گفت: ما درباره مسائل دفاعی اظهارنظر نمی‌کنیم. ما با دقت تحرکات کره شمالی را زیرنظر داریم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج