در حالی که حملات چندجانبه به پایتخت خودخوانده داعش در سوریه ادامه دارد، نیروهای کُرد سوری امروز از آزادی قریب الوقوع رقه خبر داده اند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری رویترز، «نوری محمود»، سخنگوی یگان‌های مدافع خلق کرد سوریه گفت: نبردها در شهر رقه ادامه دارد. داعش در آستانه پایان کارش قرار دارد. امروز یا فردا شهر آزاد می‌شود.

نیروهای این گروه که بر ائتلاف موسوم به نیروهای سوریه دموکراتیک ، متشکل از عرب‌ها و شبه‌نظامیان کرد تسلط دارد، از ماه ژوئن با داعش در رقه می‌جنگند. رقه پایتخت خلافت خودخوانده داعش در سوریه نامیده می‌شد.

این در حالی است که ائتلاف بین‌المللی تحت امر آمریکا اعلام کرده احتمالا درگیری شدیدی با اعضای باقی مانده داعش در رقه، پیش‌رو باشد.

بنا بر اعلام این ائتلاف، در 24 ساعت گذشته بیش از 100 عضو داعش در رقه به همراه خانواده‌هایشان خود را تسلیم کرده‌اند و از رقه به مکان دیگری منتقل شده‌اند.

آنگونه که منابع مطلع از اوضاع رقه می‌گویند، برخی از اعضای داعش به ویژه اعضای غربی این گروه از تسلیم شدن سرباز زده‌اند و احتمالا تا آخرین نفس با نیروهای تحت حمایت ائتلاف آمریکا خواهند جنگید.

گزارش‌هایی نیز منتشر شده مبنی بر اینکه سازمان اطلاعات فرانسه خواهان تحویل گرفتن یکی از تروریست‌های سرشناس داعش در رقه است که دستور حملات پاریس را صادر کرد که به کشته شدن ده‌ها تن انجامیده است. گفته شده یکی از عواملی که باعث تاخیر در توافق با اعضای داعش شده همین موضوع بوده است.

یک گروه فعال موسوم به «رقه در سکوت سلاخی می‌شود» که درباره رقه گزارش می‌دهد امروز در پیامی فیس‌بوکی نوشت، شب گذشته ده‌ها اتوبوس وارد شهر رقه شدند که از حومه شمالی رقه آمده بودند.

دیده‌بان سوریه مستقر در انگلیس هم گزارش داد، نیروهای داعشی و خانواده‌هایشان شهر را ترک کردند و اتوبوس‌ها برای تخلیه مابقی شبه‌نظامیان خارجی و خانواده آنها وارد شدند. مشخص نیست که آنها به کجا منتقل خواهند شد. این گروه اعلام کرد، این تخلیه طبق توافق میان نیروهای سوریه دموکراتیک و ائتلاف تحت امر آمریکا با داعش صورت گرفته است.

ائتلاف تحت امر آمریکا و هنوز درباره گزارش این دیده‌بان اظهارنظری نکردند. در طول این جنگ داخلی سوریه که بیش از شش سال است ادامه یافته، ورود اتوبوس‌ها به یک منطقه درگیری، غالبا نشانه تخلیه نیروها و غیرنظامیان بوده است.

ماه اوت، شبه‌نظامیان داعش برای تخلیه از یک شهر مرزی لبنان-سوریه توافق کردند. این اولین بار بود که شبه‌نظامیان علنا با یک تخلیه اجباری از منطقه‌ای که در سوریه در دست داشتند، موافقت می‌کردند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج