سرویس بین الملل- رئیس جمهوری آمریکا تا جمعه آینده، سیاست جدید واشنگتن در قبال هاوانا را که احتمالا با سختگیری های بیشتری در عرصه تجارت و گردشگری همراه است، اعلام می کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، منابع آگاه از تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای سفر به میامی حداقل تا جمعه آینده خبر می دهند و هدف از این اقدام را اعلام رویکرد جدید واشنگتن در قبال هاوانا عنوان می کنند؛ رویکردی که می تواند در جهت معکوس کردن برخی از تلاش های «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا در تسهیل تجارت و سفر به کوبا، تلقی شود.

گفتنی است مشاوران ترامپ در حال پایان دادن به روند بررسی روابط با کوبا هستند و در روزهای اخیر توصیه هایی نیز به تیم امنیت ملی ترامپ ارائه داده اند.

از جمله موارد مورد علاقه دولت ترامپ، ممنوعیت شرکت های آمریکایی از تجارت با کارآفرینان کوبایی است که به ارتش این کشور وابسته هستند حال آنکه شاخه نظامی کنترل بخش بزرگی از اقتصاد کوبا را در اختیار دارد. افزایش قید و بندهای سفر به کوبا نیز از دیگر مواردی است که احتمالا در بازنگری سیاست واشنگتن در قبال هاوانا لحاظ می شود.

گفتنی است گروهی از قانونگذاران جمهوریخواه در کنگره آمریکا با ارسال نامه ای خطاب به ترامپ از وی خواستند تا روند گشایش روابط با کوبا را برهم نزند.

در این نامه، ۷ نفر از جمهوریخواهان کنگره خطاب به هم حزبی خود از لغو سیاستهای اوباما به شدت ابراز نگرانی کرده و متذکر شدند که چنین اقدامی کوبا را بار دیگر تشویق می کند به کشورهایی همچون روسیه و چین وابسته شود.

این هشدار ملایم به رئیس جمهور آمریکا از نگرانی فزاینده ای در کنگره حکایت می کند که برخاسته از احتمال بازگشت به یک رویکرد ستیزه جویانه نسبت به کوبای کمونیستی است؛ هرچند که حزب جمهوریخواه همواره به حفظ موضعی سرسختانه علیه هاوانا پایبند بوده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج