سرویس بین الملل- رئیس جمهوری ترک قبرس شمالی گفت که در دیدار با رهبر بخش روم‌نشین قبرس پیش‌شرط‌ها برداشته، توافقی منطقی حاصل و راه برای مذاکرات ژنو باز شد.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از آناتولی، مصطفی آکینجی، رئیس جمهور ترک قبرس شمالی بعد از پایان دیدارهای رسمی خود در نیویورک به خبرنگاران گفت: در دیدار شب گذشته با نیکوس آناستاسیادیس، رهبر بخش روم‌نشین قبرس که به دعوت جناب آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد صورت گرفت، پیش‌شرط‌ها برداشته، توافقی منطقی حاصل و بدین ترتیب راه برای مذاکرات ژنو باز شد.

وی افزود: به دلیل اینکه در آخرین دیدار رهبران در تاریخ 17 مه در قبرس نتوانستیم به یک نتیجه مشترک برای گشودن راه مذاکرات صلح در ژنو برسیم، این مذاکرات با رهبر بخش روم‌نشین قبرس سه و نیم ساعت طول کشید.

رئیس جمهور بخش شمالی قبرس ادامه داد: طی دپیلماسی رفت و برگشت که توسط اسپن بارت ایده مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور قبرس برگزار می شد، نتیجه ای حاصل نشد. دلیل اصلی این امر نیز بدون شک ناشی از رفتار رهبر بخش یونانی نشین بود که تا امروز در طول مذاکرات و همچنین در بیانیه نهایی کنفرانس 12 ژانویه، رویکرد مناسبی از خود نشان نداد.

در ابتدای مذاکرات، ده پیش شرط در خصوص این که در مرحله اول امنیت و ضمانت ها را به پایان رسانده و بعد در خصوص تمامیت ارضی به نتیجه رسیده و سپس چهار سرفصل دیگر در ارتباط با موضوعات داخلی مورد ارزیابی قرار گیرد، مطرح شد.

به رغم تلاش های ما طرف مقابل از این رفتار نادرست دست بر نداشت. در دیدار و مذاکرات شب گذشته که به دعوت دبیرکل صورت گرفت، راه منطقی و نتیجه درست حاصل شد. ده پیش شرط مطرح شده لغو و در نتیجه راه مذاکرات نیز هموار شد.

همچنان که در متن بیانیه مشترک نیز ذکر خواهد شد، موضوع امنیت و ضمانت ها نیز مورد بررسی و مذاکره قرار خواهد گرفت. اما در یک روند موازی سایر موارد نیز به مورد بحث و تبادل نظر گذاشته خواهد شد.

در دیدارهای پنج جانبه، موضوع امنیت و ضمانت ها و در مذاکرات دو جانبه نیز مسائل دیگر در دستور کار قرار خواهند گرفت. 

در اصل از ابتدای مذاکرات، این پیکربندی مورد نظر بود. در نتیجه می خواهم بگویم که تابلویی که امروز ترسیم شد، برای طرفین بسیار سودمند بوده و موجب ایجاد پروژه جدیدی خواهد شد. 

اگر بتوانیم در میان دو جامعه قبرس و اگر قادر باشیم در چارچوب تساوی سیاسی، این امکان دارد که مناسبات سیاسی یک قبرس فدرال با ترکیه، روابط ترکیه با یونان و یا ترکیه با اروپا وارد مرحله جدید و مفیدی خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج