سرویس بین الملل- ناپدید شدن ناگهانی دختری اهل عربستان که نمی‌خواست به ازدواجی اجباری در ریاض تن بدهد‌، نگرانی دیده‌بان حقوق بشر را برانگیخته است.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از دویچه وله، دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که «دینا علی لاسلوم»، دختر ۲۴ ساله‌ای که به قصد فرار از عربستان عازم استرالیا بود، در فرودگاه مانیل در فیلیپین متوقف و پس از ضبط بلیت و پاسپورتش به کشور خود بازگردانده شده است.
به گفته‌ سخنگوی این نهاد به نقل از مسافر کانادایی که در فرودگاه مانیل با لاسلوم گفت‌وگو کرده بود، کارکنان شرکت هوایی فیلیپین مانع ادامه‌ پرواز او به سیدنی شده‌اند.

وی فیلم گفت‌وگوی خود با دینا را که در فرودگاه با دوربین گوشی تهیه کرده، چهارشنبه  گذشته در شبکه‌‌های اجتماعی منتشر کرد. دینا در این فیلم می‌گوید: «اگر افراد خانواده‌ام سر برسند، مرا خواهند کشت.»

دینا علی لاسلوم، اواسط ماه گذشته به دلیل فرار از ازدواج اجباری در عربستان قصد داشت خود را به سیدنی برساند. سخنگوی دیده‌بان حقوق بشر ضمن ابراز نگرانی از سرنوشت او می‌گوید که یکی از کارمندان فرودگاه در این روز شاهد درگیری دینا با ماموران امنیتی فرودگاه و چند مرد که ظاهری عربی داشتند، بوده است.
این شاهد می‌گوید که صدای فریادهای کمک دینا را شنیده که پس از مدتی با بستن دهان او با نوار چسب خاموش شده است. کارمند یادشده هم‌چنین شهادت داده که چند مرد، دست‌ها و پاهای دینا را با نوار چسب پهن بستند و او را روی دست به داخل هواپیما بردند. 

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات دولتی فیلیپین، نام هیچ شهروند عربستانی در فهرست اطلاعاتی اداره خارجی‌ها این کشور ثبت نشده است. گفته می‌شود که رودریگو دوترته، رئیس‌جمهور فیلیپین، هنگام وقوع این حادثه در ریاض به‌سر می‌برده است.

در عربستان اغلب اعضای مذکر خانواده در مورد همسر و آینده‌ی دختران تصمیم می‌گیرند

سفیر عربستان  در فیلیپین، روز جمعه (۱۴ آوریل) در پیام توئیتری خود نوشت، آن‌چه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، "واقعیت ندارد" و موضوع دینا به "یک مسئله‌ی خانوادگی" مربوط می‌شود. در این پیامک هم‌چنین آمده است که دختر فراری به آغوش خانواده‌‌ی خود بازگردانده شده است.

یکی از کنشگران عربستانی  به خبرگزاری فرانسه گفته که دینا چند سالی در کویت زندگی می‌کرده، ولی چندی پیش پدر و برادرانش او را به زور به ریاض بازگردانده ‌بودند تا به عقد و ازدواج مردی درآورند که خود انتخاب کرده‌اند. این کنشگر می‌گوید که دینا در حال حاضر در بازداشت به‌سر می‌برد. یکی از دانشجویان زن رشته‌ی پزشکی نیز که در فرودگاه ریاض قصد کمک به دینا را داشته، دستگیر شده است.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای از سران سعودی خواسته است  محل اقامت کنونی دینا را مشخص کند و به اطلاع همگان برساند که آیا او نزد خانواده ‌یا در پناه دولت است. در این بیانیه‌ای آمده است که جان دینا، اگر مجبور به اقامت نزد خانواده‌‌ خود باشد، در معرض خطرات جدی است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها