رئیس جمهور چین در گفتگوی تلفنی با همتای آمریکایی اش خواستار یک راهکار مسالمت آمیز برای شبه جزیره کره شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، در حالی که ناوگروه ضربت نیروی دریایی آمریکا به سوی شبه جزیره کره اعزام شده است، ژی جین پینگ رئیس جمهور چین امروز چهارشنبه در گفتگوی تلفنی با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، خواستار یک راهکار مسالمت آمیز برای حل و فصل اوضاع در منطقه شده است.

درخواست رئیس جمهور چین از ترامپ در شرایطی مطرح شده است که یک روزنامه مهم چینی هشدار داده است که شبه جزیره کره بیش از هر زمان دیگری از سال 2006 میلادی که کره شمالی نخستین آزمایش اتمی خود را انجام داد، در معرض یک درگیری نظامی قرار گرفته است.

تنش ها در شبه جزیره کره پس از آن تشدید شده است که نگرانی ها نسبت به آزمایش هسته‌ای ششم کره شمالی یا شلیک موشک های بیشتر افزایش یافته و ترامپ تهدید کرده است که حاضر است بدون کمک چین، به صورت یکجانبه برای حل این مشکل اقدام کند.

گفتگوی تلفنی روسای جمهور آمریکا و چین پس از نخستین دیدار و گفتگوی مستقیم آنها طی هفته گذشته در فلوریدا انجام شده است.

رئیس جمهور چین در این گفتگوی تلفنی تاکید کرده است که پکن متعهد به دستیابی به هدف خلع سلاح شبه حزیره کره و محافظت از صلح و ثبات در منطقه است. وی خواستار حل و فصل مسالمت آمیز تنش ها بین کشورهای منطقه شده است.

وی افزود: چین خواستار حفظ ارتباط و هماهنگی نزدیک با آمریکا است.

دونالد ترامپ با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد: آمریکا آماده است تا در صورت لزوم و بدون چین، مساله کره شمالی را حل کند.

وی در ادامه تاکید کرد: کره شمالی به دنبال دردسر است. اگر چین تصمیم بگیرد که کمک کند، این مساله خیلی خوب خواهد بود ولی در غیر این صورت، ما این معضل را بدون چین حل و فصل خواهیم کرد.

ترامپ افزود: این مساله را برای رئیس جمهور چین توضیح دادم که قرارداد تجاری با آمریکا برای آنها بسیار بهتر خواهد بود اگر مساله کره شمالی را حل و فصل کنند.

یک گروه ضربت نیروی دریایی آمریکا، که گروه «کارل ویسنون» نامیده می‌ شود،عازم غرب اقیانوس آرام و نزدیک شبه‌ جزیره کره شده است.

روزنامه گلوبال تایمز چین نوشته است که کره شمالی باید هر اقدامی برای فعالیت های موشکی و هسته‌ای را متوقف کند، آن هم به خاطر امنیت خودش.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج