رئیس کمیته اطلاعات مجلس سنا آمریکا مدعی است تلاش روسیه برای مهندسی انتخابات کشورهای آلمان و فرانسه امری آشکار و قابل استناد است!

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از فرانس پرس، «ریچارد بُر» رئیس کمیته اطلاعات مجلس سنا آمریکا مدعی شد که روسیه به شدت درگیر مداخله در انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه است.

وی با استناد به مدارک محرمانه وزارت اطلاعات آمریکا، مدعی شد مسکو تمایل و توانایی آشکاری برای تحریف انتخابات در دموکراسی های غربی دارد.

بُر در ادامه ادعاهای خود گفت: برآورد ما حاکی از تلاش پنهانی روسیه به دستکاری انتخابات 2016 آمریکا و همچنین تلاش پنهان و آشکار مسکو به دخالت در انتخابات (صدراعظمی) آلمان و (ریاست جمهوری) فرانسه است.

وی ادامه داد: هشدار می دهم که تنها 30 روز با دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه فاصله داریم که در آن 4 نامزد اصلی حضور دارند و از این تعداد فقط 2 نفر به انتخابات نهایی ماه مِی می رسند.

بُر که مسئول تحقیق پیرامون اتهام مداخله روسیه در انتخابات آمریکا است، در نهایت از روسیه به عنوان کشوری نام برد که مایه اخلال در توازن انتخاباتی اروپا است و مدعی شد: بخشی از وظیفه ما این است که به بقیه جهان درباره آنچه که رخ می دهد آگاهی دهیم زیرا آنچه که در حال حاضر اتفاق می افتد به مثابه ترور شخصیتی نامزدهای انتخاباتی است!

گفتنی است که اتهامات بُر به فاصله چند روز پس از دیدار «مارین لوپن» رهبر حزب راست افراطی «جبهه ملی» فرانسه با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه مطرح می شود.

در بین 4 نامزد اصلی حاضر در رقابت اولیه ماه آوریل، «فرانسوا فیون» نامزد حزب راست میانه «جمهوریخواهان» هم از رابطه خوبی با روسیه برخوردار است حال آنکه به دلیل شایعاتی درباره فساد مالی، شانس خود را برای رسیدن به دور نهایی از دست داد.

از دو نامزد اصلی دیگر شامل «بنوا آمون» سوسیالیست و «امانوئل ماکرون» مستقل، هر دو روسیه ستیز تلقی می شوند به ویژه آنکه ماکرون به عنوان برنده احتمالا نهایی رقابت ریاست جمهوری فرانسه، از همان ابتدا روسیه را به مداخله جویی متهم کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج