رئیس دستگاه اطلاعات آلمان (بی‌ان‌دی) ادعای «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه مبنی بر اینکه کودتای سال گذشته در ترکیه توسط جنبش «فتح‌الله گولن» واعظ ترکیه‌ای مستقر در آمریکا طرح‌ریزی شده را رد کرده و گفته که این کودتا بهانه‌های لازم برای تسویه حساب‌های سیاسی را در اختیار «اردوغان» قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری موج، رئیس دستگاه اطلاعات آلمان (بی‌ان‌دی) ادعای «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه مبنی بر اینکه کودتای سال گذشته در ترکیه توسط جنبش «فتح‌الله گولن» واعظ ترکیه‌ای مستقر در آمریکا طرح‌ریزی شده را رد کرده و گفته که این کودتا بهانه‌های لازم برای تسویه حساب‌های سیاسی را در اختیار «اردوغان» قرار داده است.

«برونو کال» در مصاحبه‌ای با «اشپیگل» گفت: «حتی قبل از 15 جولای (روز کودتا) دولت ترکیه موج گسترده‌ای از پاکسازی‌ها را آغاز کرده بود. به همین خاطر بود که عناصری در داخل ارتش احساس کردند که بایستی سریعتر و قبل از اینکه پاکسازی‌ها بیش از اندازه انجام بشود، کودتا را آغاز کنند اما دیر شده بود و پاکسازی‌ها به اندازه کافی انجام شده بود.»

وی اضافه کرده وقایعی که پس از کودتا رخ دادند، وقایعی بودند که بدون وقوع کودتا نیز اتفاق می‌افتادند. «کودتا فقط بهانه‌ای مطلوب و دلخواه بود.»

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج