وزیر امور خارجه ترکیه می گوید اگر هلند با سفر وی به شهر «نوتردام» که با هدف سخرانی به نفع تغییر قانون اساسی ترکیه انجام می شود، مخالفت کند؛ بهای اقتصادی و سیاسی سنگینی را خواهد پرداخت.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد علیرغم مخالفت دولت آمستردام با برگزاری سخنرانی وی در جمع اتباع ترکیه ای مقیم هلند که قرار بود در شهر روتردام برگزار شود، وی به این کشور سفر خواهد کرد.

وی در عین حال، اقدام دولت هلند مبنی بر ممانعت از حضور شهروندان ترکیه ای مقیم این کشور را مصداق گروکشی دولت آمستردام توصیف کرد.

ممانعت دولت هلند از برگزاری سخنرانی مقامات ترکیه تازه ترین نمونه از این نوع ممنوعیت ها در کشورهای اروپایی به ویژه آلمان است.

گفتنی است سخنرانی مقامات ترکیه ای در راستای تبلیغ به نفع برگزاری همه پرسی قانون اساسی ترکیه و برای تغییر نظام سیاسی این کشور از پارلمانی به ریاستی انجام می گیرد.

چاوش اوغلو در ادامه انتقادات خود خطاب به دولت آمستردام گفت: این مردم (اتباع ترکیه) اسرای شما نیستند.

وی همچنین تهدید کرد در صورت ممانعت از ورود وی به خاک هلند، تحریم های سیاسی و اقتصادی سختی در انتظار این کشور خواهد بود.

صبح امروز شنبه شهردار شهر روتردام اعلام کرد چاوش اوغلو اجازه ندارد تا در سفر به این شهر در تجمع اتباع ترکیه شرکت کند .

بر اساس اعلام شهرداری روتردام، هر چند چاوش اوغلو از مصونیت دیپلمانیک برخوردار است، این شهرداری اولویت ها و وظایف دیگری را نیز دارد .

در همین راستا 4 تجمع اتباع ترکیه در اتریش و یک مورد تجمع در سوئیس لغو شده اند. شهرهای مختلف اروپایی در حالی قصد جلوگیری از برگزاری این تجمعات را دارند که در هفته گذشته، ممانعت آلمان از برگزاری تجمعات مشابهی موجب بروز تنش سنگین میان آنکارا و برلین شده بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج