نگرانی دولت پکن از فعالیت‌های جدایی طلبانه اویغورها در استان سین‌کیانگ رو به افزایش است. در همین راستا رئیس جمهور چین خواستار اعمال کنترل بیشتر بر این منطقه و به اصطلاح ایجاد یک "دیوار آهنی" در اطراف سین کیانگ شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری رویترز، شی جینپینگ، رئیس جمهور چین این اظهارات را در دیدار با قانونگذاران سین کیانگ در حاشیه نشست سالانه کنگره ملی خلق چین در پکن مطرح کرد. این نخستین بار است که شی جینپینگ از زمان روی کار آمدنش با این هیئت منطقه‌ای دیدار می‌کند.

پکن مدت هاست که اعلام کرده با کمپینی از سوی گروه "جنبش استقلال ترکستان شرقی" در منطقه سین کیانگ مواجه است؛ جایی که صدها تن از مردم در سال‌های اخیر در حملات و ناآرامی‌ها بین نیروهای دولتی و مسلمانان ایغور کشته شده‌اند.

چنگ گوپینگ، کمیسیونر دولتی چین برای مبارزه با تروریسم و امنیت گفت: جنبش استقلال ترکستان شرقی برجسته‌ترین چالش برای ثبات اجتماعی، توسعه اقتصادی و امنیت ملی چین محسوب می‌شود.

این اظهارات یک هفته پس از آن مطرح شد که گروه تروریستی داعش فیلمی را منتشر کرد که ظاهرا نشان می‌دهد ایغورها در عراق آموزش می بینند و متعهد شد "پرچم خود را در چین برافراشته و خون در رودخانه‌های این کشور جاری کند."

شی جینپینگ به این هیئت گفت: همگان باید از وحدت ملی حمایت کنند و همانطور که معیشت را جدی می گیرند باید وحدت را نیز جدی بگیرند.

چین نگران است که ایغورها برای مبارزه در کنار تروریست‌های داعش از طریق ترکیه و جنوب شرق آسیا به سوریه و عراق بروند.

چنگ گفت: چین باید به شدت آنچه در افغانستان رخ می دهد را زیر نظر بگیرد چرا که این کشور به بهشت دیگری برای گروه های تروریستی و افراط گرا تبدیل می‌شود. چنین تحول مهمی یک چالش جدی برای امنیت مرزهای شمال غرب ما محسوب می شود.

روزنامه دولتی گلوبال تایمز گفت: مقامات سین کیانگ در سال جاری قوانین جدیدی را در زمینه مبارزه با افراط گرایی وضع خواهند کرد که از گسترش ایده های افراط گرایی جلوگیری می کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج