موج

پادشاه مراکش در گفتگوی تلفنی با دبیرکل سازمان ملل با تاکید بر اینکه شرایط در صحرای غربی خطرناک است، خواستار اقدام فوری این سازمان جهت حفظ آتش‌بس و ثبات در منطقه شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری رسمی مغرب عربی، طبق بیانیه منتشر شده از سوی دفتر پادشاهی مراکش،‌ محمد ششم، پادشاه این کشور در تماسی تلفنی با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با اشاره به وخامت شرایط امنیتی در منطقه الکرکرات در صحرای غربی که مورد اختلاف دو طرف مراکشی و جبهه پولیساریو است، گفت: ‌وضعیت کنونی آتش‌بس میان دو طرف را تهدید می‌کند.

محمد ششم در ادامه از گوترش خواست فورا طرح‌هایی را برای توقف اقداماتی که به آتش‌بس و ثبات منطقه صحرای غربی ضربه می‌زند، در پیش گیرد.

در این بیانیه آمده است، نیروهای جبهه جدایی‌طلب پولیساریو از بیش از 40 سال قبل به منطقه مورد اختلاف دو طرف نفوذ کرده‌اند.

پادشاه مراکش در ادامه شرایط منطقه مذکور را وخیم و اقدامات نیروهای جبهه پولیساریو را تحریک‌آمیز خواند و گفت: این اقدامات به شکلی جدی آتش‌بس در منطقه را تهدید می‌کند و ثبات منطقه را به خطر می‌اندازد.

مراکش جبهه مذکور را به ایجاد آشوب علیه خود از حدود یک ماه قبل که این کشور به اتحادیه آفریقا بازگشت، متهم می‌کند.

مراکش در سال 1984 میلادی در اعتراض به عضویت جبهه پولیساریو در اتحادیه آفریقا از این اتحادیه جدا شد اما در پایان بیست و هشتمین نشست سران اتحادیه در آدیس آبابا دوباره به عضویت اتحادیه مذکور درآمد.

مراکش صحرای غربی را بخشی جدایی‌ناپذیر از خاک خود می‌داند.

درگیری‌ها میان مراکش و جبهه پولیساریو از سال 1975 تا سال 1991 که سازمان ملل میان دو طرف آتش‌بس برقرار کرد، ادامه داشت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها