کارشناس مسائل جهان عرب گفت: زمانی تأسیسات دیمونا نماد قدرت نظامی اسرائیل بود اما برد موشک‌های حزب الله امروز آن را تبدیل به پاشنه آشیل این رژیم کرده است.

حسن هانی زاده در مورد تاثیر تهدیدات تاسیسات هسته‌ای اسرائیل توسط حزب الله بر تغییر توان دفاعی آن به تهاجمی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: قدرت بازدارندگی حزب الله نسبت به سال 2006 از بعد توان موشکی پیشرفت زیادی داشته است. تجربه جنگ سوریه قدرت مانور این جریان سیاسی-نظامی لبنان را ارتقا داد به‌ گونه‌ای که امروز قابلیت نظامی حزب الله در حوزه‌های دفاعی و موشکی و ضد هوایی قابل توجه است.

وی ادامه داد: اسرائیل به دلیل صداقتی که حسن نصرالله در گفتارش دارد نسبت به هشدار او در مورد تاسیسات دیمونا احساس نگرانی می‌کند. دیمونا یک نیروگاه هسته‌ای پلوتونیومی با غنای 95 درصد است که به عنوان یکی از خطرناک‌ترین تأسیسات هسته‌ای منطقه و جهان شناخته می‌شود و در حال حاضر در تیررس موشک‌های حزب الله قرار دارد.

کارشناس مسائل جهان عرب با اشاره به هشدار قبلی حزب الله در مورد مخازن آمونیاک تصریح کرد: اسرائیل مجبور شد این مخازن را به حومه تل آویو انتقال دهد اما برد موشک‌های حزب الله تمامی اراضی سرزمین‌های اشغالی را دربر می‌گیرد. لذا نیروگاه دیمونا با توجه به عمر 60 ساله و فرسودگی آن می‌توان زمینه ساز فاجعه‌ای برای مردم مصر، اردن،سرزمین‌های اشغالی و جنوب لبنان شود.

هانی زاده افزود: طبق نظر کارشناسان در صورت استفاده حزب الله از این حربه به عنوان آخرین ابزار دفاعی، 18 میلیون نفر به طور مستقیم تحت تاثیر قرار می‌گیرند. لذا دیمونا که زمانی نماد قدرت نظامی اسرائیل بود امروز تبدیل به پاشنه آشیل این رژیم شده است.

وی خاطر نشان کرد: در این شرایط اعراب همسو با اسرائیل نیز سعی می‌کنند از تحریک حزب الله جلوگیری کنند تا واکنش نظامی آن منطقه را دچار مشکل نکند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج