سرویس بین الملل- دولت مصر اعلام کرد که گذرگاه رفح را از امروز (شنبه) به مدت 3 روز باز می کند.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، هیات گذرگاه ها و مرزهای وزارت کشور فلسطین در غزه اعلام کرد که دولت مصر رسما به این نهاد ابلاغ کرده که از امروز (شنبه) تا دوشنبه گذرگاه زمینی رفح را به روی فلسطینیان بازگشایی می کند.

وزارت کشور فلسطین در غزه نیز اعلام کرد که حدود 30 هزار نفر برای تردد از طریق گذرگاه رفح نام نویسی کرده اند.

این دومین مرتبه از ابتدای سال جاری میلادی است که مصر گذرگاه رفح را بازگشایی می کند. آخرین باری که این گذرگاه بازگشایی شده به 28 ماه ژانویه گذشته باز می گردد.

گذرگاه رفح تنها کانال ارتباطی نوار غزه با دنیای خارج از است که از ژوئن سال 2013 تقریبا همواره بسته بوده و جز در مواردی محدود و اندک به روی مسافران فلسطینی بازگشایی نشده است.

گذرگاه رفح در طول 365 روز سال گذشته (2016 میلادی) تنها 41 روز باز بوده که هم اکنون نسبت به سال گذشته بازگشایی این گذرگاه بیشتر شده است.

گفتنی است که افزایش مدت بازگشایی گذرگاه رفح با رویکرد جدید قاهره ارتباط دارد.

چند ماه پیش مصر میزبان هیات های مردمی و دانشگاهی و کارگزارانی بود که همگی خواهان تسهیل رفت وآمد در گذرگاه رفح و همچنین اجازه مبادلات تجاری بودند.

سفر اخیر اسماعیل هنیه نایب رئیس دفتر سیاسی حماس به مصر در رویکرد مقامات مصری نسبت به ایجاد تسهیلات در رفت وآمد فلسطینیان ساکن غزه موثر بوده است.

اسماعیل هنیه نایب رئیس دفتر سیاسی حماس بعد از سفر 5 ماهه خارجی در هنگام بازگشت به غزه وارد قاهره شد و با مقامات مصری دیدار و گفت و گو کرد.

هنیه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: در مرحله آتی و طی روزهای آینده نتایج این سفر و بازتاب های مثبت آن روی مساله فلسطین و به ویژه نوار غزه را خواهیم دید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج