ضعیف شدن سرمایه‌های اجتماعی از خطرات طولانی شدن بحران های اقتصادی است. در شرایط نامناسب اقتصادی دید وبازدیدها کم می‌شود؛ مردم کم‌تر برای هم هدیه می‌خرند و از مهمانی‌های غیرضروری پرهیز می‌کنند. از طرفی وضعیت بد اقتصادی و بازار راکد می‌تواند اعصاب مردم را ضعیف‌تر کند و به خشونت و بی‌حوصلگی در سطحی گسترده دامن بزند. رقابت برای کالاهای رایگان و عمومی یا کالاهای ارزان‌قیمت و یارانه‌ای از دیگر ویژگی‌های این دوران است.

به گزارش خبرگزاری موج، کمک به دیگران برای تامین مایحتاج ضروری آنان و تلاش برای برون رفت اقشار ضعیف از بحران های اقتصادی، می‌تواند باعث تقویت روحیه همدلی و جلب اعتماد اجتماعی شود. 
بررسی‌های علمی نشان داده است که کار خیر، شرکت در فعالیت‌های داوطلبانه و بخشندگی باعث افزایش نشاط و بهبود روحیه فردی می‌شود. این درست همان چیزی است که یک جامعه به آن نیاز دارد.
طبیعی است که با کمک یک یا دو نفر نمی‌شود مشکلات اقتصادی در ابعاد ملی را ریشه‌کن کرد؛ از این رو به احیای فرهنگ همدلی و مودت در ابعاد ملی نیاز داریم. فرهنگی که رگ‌وریشه‌های آن هنوز در دل مردم وجود دارد. برای این منظور لازم است که حجم کمک ها آن‌قدر زیاد باشد تا در سرعت گردش پول تغییری محسوس ایجاد کند. 
از طرف دیگر، وقتی این کمک ها به صورت صدقه یا انفاق در جامعه ارائه شود، با یک بار مصرف از بین خواهد رفت و فردی که از این پول برای رفع نیازهای خود استفاده کرده است، شانس دیگری برای تامین مالی بعدی به منظور تهیه سایر نیازمندی های خود ندارد. بر این اساس، پول هایی که به شکل صدقه و انفاق جمع آوری می شود تنها یک بار می تواند مشکلات مالی فرد نیازمند را رفع کند و در نتیجه اثرات آن کوتاه مدت خواهد بود و پس از گذشت زمان کمی مجددا مشکلات عدیده مالی رجوع خواهند کرد.
همچنین معمولا حجم پول های جذب و تجمیع شده، پاسخ نیازهای خیل زیادی از نیازمندان را نخواهد داد و علاوه بر عمال محدودیت هایی در توزیع کمک های نقدی خیرین، صف های طولانی برای پاسخگویی به تقاضاهای این قشر از جامعه به وجود خواهد آمد که نیازمند مدیریت است.
برای پاسخگویی به این نیازها و تقویت توان مالی برای پوشش تقاضاهای موجود، آن هم به شکل مطلوب، باید راهکارهایی را در نظر گرفت تا علاوه بر تقویت نقدینگی، سرعت گردش آن نیز بالا برود، تا از این طریق هم به نیاز افراد بیشتری پاسخ مناسب داده شود و هم اصل پول برای پوشش نیازهای جدید و یا پرداخت به نیازمندان جدید باز گردد.
در این راستا، بانک قـرض الحسنه مهـر ایـران به منظور توسعه وگسترش فرهنگ قرض‌ الحسنه و همسو با نیات خیرخواهانه هموطنان عزیز، اقدام به تأمین مالی جمعی، به منظور حمایت از نیازمندان تحت عنوان "طرح همیاران مهر" نموده است. 
طرحی که در دل خود، نوع‌دوستی و حرکتی به سمت آینده‌سازی دارد؛ روحیه‌ای که شاید امروز بیش از گذشته نیازمند ترویج آن هستیم. در این طرح، متقاضیان مبلغ مورد نظر خـود را در قـالب عقــد صــلح و به صــورت بلاعــوض در حســابی تعریـف شده، نـزد بانــک قرض الحسنه مهر ایران واریز می‌کنند. بانک نیز متعهد می شود مبالغ اهدا شده از سوی خیرین را، به پرداخت تسهیلات به اقشار نیازمند جامعه در زمینه‌های اشتغال، تأمین معیشت جوانان، بانوان سرپرست خانوار، درمان، تحصیل و همچنین بازسازی و توسعه‌ی روستاها و مناطق محروم و ... تخصیص دهد. کارمزد وام ها در طرح همیاران مهر بین صفر تا ۲ در صد می باشد.
این طرح می تواند به خارج شدن نیازمندان واقعی از صف انتظار برای دریافت تسهیلات قرض الحسنه کمک کند و با پوشش تعداد بیشتری از افراد واجد شرایط این صف را کوتاه تر کند. از طرف دیگر، اصل پول نیز برای اعطای مجدد تسهیلات به متقاضیان جدید و یا پرداخت تسهیلات به منظور تامین سایر نیازمندی های این افراد به چرخه اولیه باز می گردد.
تصور کنید، فردی خدایی ناکرده یکی از عزیزانش در بیمارستان به سر می برد و برای انجام یک عمل پر هزینه بستری می باشد. خانواده او با تلاش های بسیاری بخشی از این هزینه را تامین کرده اند و برای تهیه مابقی هزینه ها نیازمند دریافت وام هستند؛ اما برای دریافت وام با توجه به تقاضای بالا برای دریافت تسهیلات قرض الحسنه باید در صف متقاضیان قرار بگیرند. این در حالی است که بیمار نیازمند عمل فوری می باشد و نباید درنگ کرد.
طرح «همیاران مهر» بانک قرض الحسنه مهرایران با کمک و مشارکت خیرین موجب شده است تا این دسته از نیازمندان از صف انتظار خارج شوند و بدون نوبت بتوانند تسهیلات قرض الحسنه آن هم با کارمزد صفر تا ۲ درصد دریافت کنند.
کمک به توسعه مناطق محروم از طریق پرداخت تسهیلات قرض الحسنه، کمک به رشد شاخص‌های بهداشت، درمان، آموزش و ... در سراسر کشور، ارتقای فرهنگ نوع‌دوستی و قرض الحسنه، فرهنگ سازیِ خیر ابدی و در گردش برای نیازمندان، هدفمندسازی کمک‌های خیرین به منظور تبدیل کمک های موقت و کوتاه مدت به کمک های دائمی و در گردش، از جمله اهداف «طرح همیاران مهر» بانک قرض الحسنه مهرایران است.
این طرح هم برای اهداکنندگان و هم برای دریافت‌کنندگان وام مزایایی مانند بهره مندی از اجر معنوی، کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی، تسریع در روند کاهش فاصله‌ی طبقاتی، تقویت حس نوع‌دوستی و... دارد. شما با مشارکت در طرحی خیرخواهانه، "همیار مهر" خواهید بود و به گسترش مهربانی در جامعه کمک خواهید کرد.
بانک قرض الحسنه مهر ایران در طرح "همیاران مهر" با همراهی شما، برای بانوان سرپرست خانوار تسهیلات فراهم می‌کند، به اشتغال زندانیان جرائم غیرعمد کمک می‎کند و در بهداشت و درمان نیازمندان مشارکت خواهد نمود.
برای همراهی با این طرح، می‌توانید از صفحه همیاران مهر در وب سایت بانک استفاده کنید و یا به یکی از ۵۳۰ شعبه بانک در سراسر کشور مراجعه و مبالغ مد نظر خود را واریز کنید.