وزیر امور اقتصادی و دارایی در هفته ای که گذشت، طی بازدیدها و نشست های خود بر محورهای اقتصاد دیجیتال، الکترونیکی کردن فرایندها و بهره مندی از نظرات اساتید، به منظور بهبود وضعیت اقتصادی و مبارزه با فساد و افزایش شفافیت تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، در هفته ای که گذشت، طی جلساتی با مدیران سازمان ها، اساتید و بازدید از مراکز اقتصادی، بر محورهایی چون اقتصاد هوشمند و الکترونیزه کردن فرایندها تأکید کرد و این مهم را گامی در راستای شفافیت و مبارزه با فساد معرفی کرد که در ادامه مشروح آن می آید:

شفافیت در گروی اقتصاد دیجیتال

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، با تأکید واگذاری تصدی های اقتصادی و اجتماعی دولت به بخش خصوصی اذعان داشت: ما ناگزیر از رفتن به سمت اقتصاد هوشمند و دیجیتال هستیم که باعث افزایش بهره وری، شفافیت، روان سازی امور، کاهش هزینه ها و مبارزه با فساد می شود و حکم سکوی پرش اقتصاد کشور را دارد.

الکترونیکی کردن فرآیندها، کارآمدترین راه مبارزه با فرار مالیاتی

دژپسند با اشاره به سرعت تحولات در حوزه فناوری اطلاعات تصریح کرد: تحولات در بخش فناوری اطلاعات خطی نیست بلکه نمایی است.

وی تصریح کرد: سریع ترین و کارآمدترین راه برای مبارزه با فساد، به ویژه فرار مالیاتی و شفاف سازی در اقتصاد، الکترونیکی کردن جامع فرایند های مالیات ستانی است.

‎وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: اگر نتوانیم با سرعت تکنولوژی همراه شویم همواره عقب خواهیم ماند.

دژپسند، پیاده سازی طرح جامع مالیاتی را به عنوان بستری برای سرعت، شفافیت و سلامت اخذ مالیات برشمرد و گفت: این طرح به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر در کاهش فساد اداری و افزایش درآمد پاک، می تواند نقش موثری در تسریع کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی داشته باشد.

‎وی ضمن تاکید بر رفع کاستی ها و ایرادات احتمالی این سامانه، خواستار اخذ و بکارگیری نقطه نظرات و پیشنهادات اصلاحی صاحبنظران مالی و فنآوری اطلاعات شد.

‎گفتنی است، هدف از اجرای طرح جامع مالیاتی ایجاد یک نظام نوین مالیاتی است به‌طوری‌ که کلیه امور مالیاتی مودیان ازجمله ثبت‌نام، ارائه اظهارنامه، پرداخت مالیات و حتی محاسبه و حسابرسی مالیات به‌صورت الکترونیکی انجام شود تا فرار مالیاتی کاهش‌یافته و عدالت مالیاتی نیز افزایش یابد.

بهره مندی از شبکه علمی کشور

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین با دعوت از اساتید دانشگاه برای انتقال نظرات خود به وزارت اقتصاد، از ایجاد یک کانال دو سویه به همین منظور در آینده نزدیک خبر داد.

دژپسند از صاحب نظران دانشگاهی خواست، تا زمان راه اندازی کانال مذکور، نظرات خود را از طریق آدرس andishe@mefa.gov.ir و یا بخش ارتباط مستقیم با وزیر در پورتال وزارت اقتصاد به آدرس www.mefa.ir ارسال کنند.

وی با اشاره به راه اندازی ۱۰ هسته اندیشه ورزی در وزارت اقتصاد با موضوعات مختلف که اساتید دانشگاه نیز در این هسته ها نقش پررنگی دارند، تشکیل این هسته ها را مصداق عملی تقید خود به بهره مندی از نظرات دانشگاهیان در سیاست سازی های اقتصادی عنوان کرد.

دژپسند با تاکید بر اینکه اقتضائات اقتصادی و سیاسی دنیا حاکی از این است اگر عقل جمعی و شبکه اندیشه‌ای شکل نگیرد نمی‌توان موفق شد، اظهار داشت: تکرار یک مفهوم از زوایای گوناگون از ابعاد متفاوت به فهم آن موضوع و ملکه شدن در ذهن انسان کمک می‌کند.