شاخص بورس امروز (یکشنبه) با افت 2 هزار و 778 پله ای در جایگاه 161 هزار و 707 واحدی عقب رفت.

به گزارش خبرگزاری موج، در معاملات امروز یک میلیارد و 557 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش چهار هزار و 44 میلیارد ریال در 121 هزار و 924 نوبت دادوستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 807 واحد افت کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 318 واحد کاهش یافت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز 224 واحد پایین آمد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است. شاخص آزاد شناور سه هزار و 36 واحد افت کرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول مربوط به شرکت های برتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور 2 هزار و 235 واحد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس نیز چهار هزار و 622 واحد افت کرد.

در معاملات امروز نمادهای کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، فولاد (فولاد مبارکه)، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، وامید (گروه سرمایه گذاری امید)، کچاد(صنعتی و معدنی کچاد) و وبملت (بانک ملت) بیشترین تاثیر منفی و رمپنا (مپنا) و شخارک (پتروشیمی خارک) بالاترین تاثیر مثبت را بر شاخص بر جا گذاشت. 

 صدرنشینی گروه بانک

گروه بانک در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 334 میلیون سهم به ارزش 512 میلیارد ریال دادوستد شد. گروه خودرو به ارزش 423 میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش 369 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

گروه فلزات اساسی با دادوستدی به ارزش 316 میلیارد ریال در رده چهارم معاملات امروز قرار گرفت؛ گروه کانی های فلزی نیز با معاملاتی به ارزش 278 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

 عقبگرد فرابورس

شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز 15 واحد افت کرد و در جایگاه یک هزار و 826 واحدی قرار گرفت. در بازار فرابورس بیش از 636 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از چهار هزار و 574 میلیارد ریال دادوستد شد.

در معاملات امروز نمادهای ذوب (ذوب آهن)، میدکو (هلدینگ معدنی خاورمیانه)، کگهر (سنگ آهن گهر زمین) بیشترین فشار منفی را بر شاخص وارد کرد.

 ورود یک ابزار مالی جدید به بورس

ابزار معاملاتی قراردادهای آتی سبد سهام در بورس صبح امروز (یکشنبه) با هدف پوشش ریسک و افزایش فرصت های سرمایه گذاری راه اندازی شد.

پوشش ریسک، افزایش فرصت های معاملاتی و معافیت مالیاتی از مزیت های این ابزار مالی جدید است.

در معاملات امروز هفت نماد برای سبد شاخص های صنایع مختلف و 30 شرکت بزرگ راه اندازی شد که شمار آنها در آینده افزایش می یابد.