موج
کدخبر : ۳۶۲۶۷۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-362671

نماینده ولی فقیه در استان وامام جمعه ایلام:

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با اشاره به اینکه بهره برداری از ظرفیت بالای اشتغالزایی درختان بلوط استان نیازمند تلاش جهادی مسئولین است، گفت:دستیابی به تولید علم و جهش اقتصادی در سایه تحقیقات و ارتقاء دانش روز امکان پذیر است

به گزارش خبرگزاری موج ایلام، حجت الاسلام الله نور کریمی تبار در دیدار نماینده ولی فقیه در مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و منابع طبیعی کشور افزود: درختان بلوط سرمایه های ارزشمند استان ایلام هستند به منظور جلوگیری از خشکیدگی و تخریب درختان بلوط، باید کارهای تحقیقاتی بیشتری صورت گیرد.

امام جمعه ایلام ضمن قدردانی از اقدامات شایسته منابع طبیعی بر لزوم حفظ آب و خاک تاکید کرد و اظهار داشت: تحقیقات و ارتقاء دانش کشاورزی در تمام زمینه های آب و خاک، می تواند منجر به عملکرد بهتر در زمینه افزایش تولیدات کشاورزی و یافته های علمی پرکاربرد کشاورزی و آبخیزداری در کشور شود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام به لزوم داشتن تلاش های علمی در جهت دستیابی به یافته های جدیدی که موجب رشد و پیشرفت استان می شود اشاره کرد و اظهار داشت: با تحقیقات علمی است که میتوانیم تولید علم و درنتیجه جهش اقتصادی داشته باشیم.

حجت الاسلام کریمی تبار در ادامه به نقش مهم و بارز یافته های محققین علمی کشور در زمینه تولید و اشاعه مطالب علمی و فنی اشاره و تصریح کرد: خوشبختانه اخیرا استفاده بهینه از منابع آبی و روشهای اجرای سیستم های بارانی و قطره ای منجر به صرفه جویی از منابع آب استان شده است.

امام جمعه ایلام به وجود محدودیت در منابع کشور، بر لزوم بکارگیری روشهایی که منجر به بیشترین محصولات کشاورزی می شود اشاره و تاکید کرد: با سرمایه گذاری بیشتر در تحقیقات بازدهی بهتری ایجاد خواهد شد، بطور مثال در شرایطی که بتوان با استفاده از آب و زمین کمتر به محصول بیشتری برداشت کرد، این خود تبلیغی مفید در جهت بکارگیری روشهای نوین کشاورزی است.

نماینده ولی فقیه در استان به ارزش و اهمیت ویژه حفظ منابع و استعدادهای طبیعی استان اشاره واظهار داشت: وظیفه اصلی ما در رابطه با حفظ و احیای منابع طبیعی به عنوان ثروت عمومی، فرهنگ‌ سازی است و تا زمانی که فرهنگ سازی نکنیم به مانند این است که کاری را انجام نداده ایم.

حجت الاسلام کریمی تباربه لزوم مبارزه با آفات و بیماری های جنگلی از جمله آفت لورانتوس در جنگلهای بلوط استان  اشاره کرد وگفت: بایستی کارهای تحقیقاتی بیشتری به منظور جلوگیری از خشکی و تخریب درختان بلوط این سرمایه های ارزشمند استان صورت گیرد.

امام جمعه ایلام با اشاره به لزوم استفاده از تکنولوژی نوین در تولید و عرضه هرچه بهتر و بیشتر میوه درختان بلوط جهت مصارف و محصولات قابل استفاده در زمینه غذایی، دارویی و نیز غذای احشام، بر استفاده حداکثری از ظرفیت درختان بلوط استان تاکید کرد و افزود: اگر این سرمایه خدادادی بکارگیری شود، می تواند تاثیر گذار و اشتغالزا باشد.

وی با اشاره به خشکی حجم گسترده ای از درختان بلوط استان که گاها منجر به آتش سوزی های گسترده ای نیز می شود، بر استفاده و جمع آوری این ظرفیت برای مصارف زغال تاکید کرد.

در ادامه این دیدار، حجت الاسلام سعیدیان نماینده ولی فقیه در مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و منابع طبیعی کشور ضمن ارائه گزارشی از این مرکز، به خودکفایی در تامین بذر کشور اشاره کرد و گفت: به دنبال بالا بردن سطح دانش کشاورزان و مهندسین عزیز در این بخش هستیم وطرح یاوران تولید نیز یکی از برنامه های ویژه بخش تحقیقاتی آموزش و ترویج کشور می باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها