موج
کدخبر : ۳۵۶۸۲۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-356823

معاون اجتماعی انتظامی استان ایلام:

معاون اجتماعی انتظامی استان ایلام با اشاره به اینکه براساس پیمایش ها ، مطالعات و برآوردهای اجتماعی در حوزه انتظامی، نزاع و درگیری های فردی اولویت اول جرائم ،آسیب ها و مسائل اجتماعی در سطح استان است ، گفت:بیش از 10هزار پرونده در این حوزه تشکیل شده است.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام ، سرهنگ فرزاد یاسمی با بیان اینکه اعمال پرخاشگرانه از جمله نزاع و درگیری، فرآورده ای اجتماعی است که با الهام از عاملهای متعدد اجتماعی درعرصه های گوناگون کنش اجتماعی جلوه گر می شود، افزود: زمینه بسیاری از آسیب پذیری های فردی از جمله نزاع و درگیری ناشی از  پایین بودن آستانه صبر و تحمل ، عدم مهارت و توانایی فرد در نحوه حرف زدن و نیز ارائه راهکارها و عدم پاسخ منطقی به طرف مقابل و به طور کلی رفتارها و واکنش هایی است که فرد ممکن است در شرایط گوناگون از خود بروز دهد.

 این مقام انتظامی گفت :زمانی که کم می آوریم ، عصبانیت و پرخاشگری شکل می گیرد و حاصل آن شروع نزاع و درگیری خواهد بود که به ضرب و جرح و یا قتل می انجامد  و نتیجه  آن قصاص ، حبس و پرداخت دیه خواهد بود.

 سرهنگ یاسمی ، ناکامی ها را مهم ترین عامل در بروز نزاع و درگیری دانست و تصریح کرد: وقتی فرد به هر دلیل نتواند با استفاده از شیوه های منطقی و معقول به هدف خود دست یابد و یا از خود دفاع کند، ممکن است رفتاری پرخاشگرانه متناسب با سطح ناکامی اش از خود بروز دهد.

 معاون اجتماعی انتظامی استان ایلام با بیان اینکه  نزاع و درگیری می تواند موجبات نگرانیهای اجتماعی در زمینه ترویج رفتار خشونت بار درجامعه ، سلب امنیت اجتماعی و برهم خوردن نظم اجتماعی در جامعه شود ،ادامه داد: به طور کلی امسال بیش از 10هزار پرونده در این خصوص تشکیل شده که 17درصد مجموع پرونده ها را شامل می شود.

 این مقام انتظامی با اشاره به اینکه شیوع نزاع و درگیری در سطح جامعه ،فضای ناامنی و ترس را در  آن ایجاد خواهد کرد ،گفت: دراکثر نزاع و درگیریهای به وقوع پیوسته به علت بکارگیری سلاح سرد از قبیل قمه ، چاقو، خنجرو غیره و دربعضی مواقع سلاح گرم ،ممکن است سبب صدمه دیدن افراد بی گناه نیز در این میان شود و همچنین موجب پایمال شدن حقوق شهروندی خواهد شد.

معاون اجتماعی انتظامی استان ایلام با اشاره به اینکه از منظر جامعه شناسی ، رفتارهایی چون نزاع ، خشونت ، پرخاشگری و شرارت ، تعدی نسبت به حقوق دیگران و نقض هنجارهای اجتماعی است و به نوعی انسجام جامعه را با مشکل مواجه می کند، خاطرنشان کرد:عوامل و ساختارهای اجتماعی که سبب گرایش فرد نسبت به چنین رفتارهایی می شود شامل  شرایط اجتماعی، تاثیر پذیری از گروه همسالان ، خانواده ، محیط زندگی نامناسب ، بیکاری وسرگردانی ، فقر ، ترک تحصیل ، اخراج از مدرسه و غیره می باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها