موج
کدخبر : ۳۵۰۷۱۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-350716

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران خبر داد:

رکورد تزریق گاز در مخزن ذخیره‌سازی سراجه قم شکست.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، مهدی جمشیدی‌ دانا، مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران در آیین بهره‌برداری از طرح افزایش راندمان توربین‌های گازی تأسیسات ذخیره‌سازی مخزن سراجه با بیان این مطلب، اظهار داشت: بهره برداری از طرح رفع گلوگاه‌های تزریق در تاسیسات ذخیره‌سازی سراجه قم، توان ذخیره‌سازی گاز کشور را افزایش داده است.

وی در ادامه با اشاره به افتتاح سیستم خنک‌کن تبخیری هوای ورودی توربوکمپرسور تاسیسات ذخیره‌سازی گاز سراجه قم، گفت: برای اجرای این پروژه حدود 140 میلیارد ریال سرمایه گذاری شد که با توجه به صرفه جویی هزینه های تعمیرات و نگهداری، پیش بینی می شود این سرمایه گذاری 18 ماهه بازگردد.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران از افزایش 13 درصدی توان توربوکمپرسورها و دبی تزریق گاز به مخزن سراجه به عنوان یکی از مهمترین اهداف اجرای این طرح اشاره و تصریح کرد: افزایش راندمان توربین و توربوکمپرسورها، کاهش پنج درصدی مصرف سوخت، کاهش انتشار آلایندگی و افزایش طول عمر قطعات از دیگر دستاوردهای عملیاتی و اقتصادی اجرای این طرح است.

وی با اشاره به نقش راهبردی مخزن ذخیره سازی سراجه قم در تامین و توزیع انتقال گاز طبیعی به ویژه در چهار ماه پایانی سال، اظهار کرد: با بهره برداری از این طرح، پیش بینی می شود پایداری و توان عملیاتی ذخیره سازی گاز در شمال کشور افزایش یابد.

جمشیدی‌دانا در ادامه با اشاره به ثبت رکورد جدید تزریق و ذخیره‌سازی گاز در مخزن سراجه، تاکید کرد: در هفت ماهه نخست امسال، میزان تزریق گاز به سراجه نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از 16 درصد افزایش داشته که بخشی از این افزایش به دلیل ارتقای راندمان توربین‌ها بوده و در مجموع بالغ بر یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب گاز در این مخزن ذخیره سازی شده است.

جمشیدی دانا با اشاره به برنامه توسعه دو مخزن ذخیره سازی گاز سراجه و شوریجه از سوی مجموعه وزارت نفت، خاطرنشان کرد: افزایش توان تزریق و برداشت گاز از مخازن ذخیره سازی منجر به افزایش پایداری شبکه گاز در فصول پرمصرف سال خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها