مدیرکل منابع طبیعی ‌قم گفت: اجرای برنامه‌های آبخیزداری در اراضی مشرف بر استان زیر سد ۱۵ خرداد، احداث ۱۳۰ سازه تنظیمی کنترلی و بوته‌کاری و احداث چاله‌ها در سدها ازجمله اقدامات آبخیزداری استان برای جلوگیری از سیل بوده است.

به گزارش خبرگزاری موج، سید محمدتقی سجادی مدیرکل منابع طبیعی ‌قم ، اظهار داشت: این بارندگی یک توده سراسری بوده که کل کشور را در بر گرفته و اصل موضوع رحمت خدا بوده و جای شکر دارد و یک سری تدابیری لازم است که باید از قبل اتخاذ شده باشد.

وی با اشاره به حجم بارندگی‌های اخیر در استان قم افزود: تا دیشب 39 میلی‌متر طی 24 ساعت بارندگی ثبت شده و این میزان در سلفچگان به مرز 60 میلی‌متر رسیده ‌و از خصوصیت بارندگی‌های با شدت بالا و در زمان کوتاه ایجاد روان‌آب است و وقتی روان‌آب از حدی فراتر رود نام سیل به آن اطلاق می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم گفت: ما در چند قسمت باید برای پیشگیری از وقوع سیل تمهیداتی را باید اتخاذ می‌کردیم و همکاران ما در وزارت نیرو در رودخانه‌ها فعال بودند و بخش آبخیزداری در سرشاخه‌ها و آبراه‌های فرعی تمرکز داشت.

سجادی فعالیت‌های انجام‌شده در حوزه آبخیزداری را موردتوجه قرار داد و عنوان کرد: حدود 335 هزار هکتار مشرف به شهر قم زیر سد 15 خرداد وجود دارد که یکی از نقاط استراتژیک است و طی چهار سال اخیر بیش از 130 سازه تنظیمی کنترلی از محل مدیریت بحران و صندوق توسعه ملی در این ناحیه احداث شده و از این 335 هزار هکتار در حدود 70 هزار هکتار برنامه‌های آبخیزداری اجرا شده است که در جلسه‌ای که با حضور نمایندگان مجلس و استاندار قم برگزار شد ما درخواست کردیم برای تکمیل بقیه این میزان اعتباراتی به استان تخصیص داده شود.

وی بیان کرد: با توجه به میزان بارش‌ها، ما در قم شاهد کمترین میزان آسیب‌های ناشی از سیل و روان‌آب بودیم و این مهم مرهون برنامه‌های اجرایی‌شده در بخش آبخیزداری است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان انواع روش‌های برخورد با سیل خاطرنشان کرد: ما در برنامه‌های آبخیزداری به چند شکل با سیل برخورد می‌کنیم که کنترل حجمی سیل و تأخیر در جریان سیل با ایجاد سازه‌ها و شکستن شیب ازجمله این روش‌ها بوده که در شیوه دوم آب به‌تدریج تخلیه می‌شود تا به یک دبی مقبولی برسیم.

سجادی ابراز کرد: بخشی از سازه‌های ما تنظیمی بوده و جریان سیلاب را تنظیم می‌کند، سازه‌های کنترلی، تأخیری و ذخیره‌ای نیز از دیگر انواع سازه‌ها است که هرکدام کارکرد خود را در جلوگیری از ایجاد سیل دارند.

وی تصریح کرد: در سدها نیز با انجام برنامه‌هایی مانند بوته‌کاری، نهال‌کاری و ایجاد چاله‌ها سعی می‌کنیم که روان‌آب‌ها را کاهش دهیم و کارهای آبخیزداری در بخش‌های مختلف استان مخصوصاً 22 هکتار بالای پردیسان بسیار قابل‌توجه بوده است و اجرای این برنامه‌ها تأثیر بسزایی در مدیریت روان‌آب‌ها و جلوگیری از ایجاد سیل داشته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مطرح کرد: با اجرای برنامه‌های آبخیزداری فرصتی فراهم می‌شود که جریان آب به‌جای افقی، شکل عمودی پیدا کند، یعنی زمانی که آب در بسترسازها آرام می‌گیرد به داخل زمین نفوذ کرده و منجر به پر شدن آب‌های زیرزمینی می‌شود.