​جانشین فرمانده نیروی انتظامی از افزایش 78 درصدی تولید مواد مخدر در افغانستان اظهار نگرانی کرد چرا که میزان قاچاق از مرزهای ایران هم افزایش می یابد.

به گزارش خبرگزاری موج، سردار اسکندر مومنی، ​جانشین فرمانده نیروی انتظامی، در همایش بررسی ابعاد مختلف تولید و انحراف پیش سازهای مواد مخدر که با حضور سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف و سازمانهای عضو کنفرانس (cica) برگزار شد، گفت: سازمان (cica) حدود ۲۶ سال قبل در چهل و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد با هدف ایجاد ساز و کار مناسب برای گفت وگو مین مین کشورهای آسیایی عضو در حوزه های مختلف شکل گرفت.

وی افزود: امروز شاهد اقدامات اثربخش و تدابیر خوبی در زمینه های اقتصادی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی در (cica) هستیم. با تعیین ایران به عنوان هماهنگ کننده کنترل مواد مخدر تلاش کردیم برنامه های مختلفی تدوین و اجرا کنیم.

جانشین فرمانده ناجا تاکید کرد: همایش امروز با هدف تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینه بررسی ابعاد مختلف تولید و انحراف پیش سازها و روش های شناسایی و کشف راه های مقابله با آن برگزار شده است.

سردار مومنی از افزایش ۷۸ درصدی تولید مواد مخدر در افغانستان در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل از آن خبر داد و اضافه کرد: رکورد تولید ۱۰ هزار تن مواد مخدر در افغانستان ثبت شده که موجب نگرانی جامعه جهانی شده است.

وی اظهار کرد: برنامه انسداد مرزهای شرقی با هدف کنترل ترانزیت مواد مخدر ادامه دارد و این اقدام را در مرزهای غربی و مسیر بالکان ادامه می دهیم.

جانشین فرمانده ناجا از اجرای بیش از هزار مورد عملیات مبتنی بر اطلاعات در حوزه مواد مخدر خبر داد و گفت: در این عملیات در ۹ ماه گذشته ۱۲۴۱ باند قاچاق و ۹۹ کارگاه تولید منهدم شد.

وی خاطرنشان کرد: در همین مدت ۵۰۰ تن انواع مواد مخدر شامل ۳۲ تن هرویین و مورفین به همراه ۵۴۳ قبضه اسلحه کشف شد.

سردار مومنی  به فداکاری نیروی انتظامی در حوزه مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران تاکنون ۳۸۹۰ شهید را تقدیم کرده است.