رئیس انجمن مؤسسات مد و لباس کشور با اشاره به عدم حمایت وزارت صنعت از تولید کنندگان داخلی در حوزه نساجی و پوشاک اعلام کرد: صنعت پوشاک و نساجی مانند صنعت خودرو حمایت ها را نمی بلعد، بلکه آن ها را نیز پس می دهد.

مهدی محمودی رئیس انجمن مؤسسات مد و لباس کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج در ارتباط با چالش های موجود در صنعت نساجی و پوشاک اظهار کرد: صنعت پوشاک مانند صنایع دیگر دو چالش عمومی و اختصاصی دارند، چالش های عمومی مسائلی همچون قاچاق و عدم حمایت از تولید داخل است و چالش های خصوصی بخش تکسر سازمان های فعال در حوزه که امروز هیچ گونه فعالیت مفیدی را انجام نمی دهند.

وی همچنین درباره وضعیت نابسمان این صنعت عنوان کرد: زمانی در این صنعت حرف از اتفاق خوب می زنیم که زنجیره پوشاک و مد به هم متصل شوند به این صورت که تولید، طراحی و توزیع  تبدیل به فروش و رونق در این صنعت شود.

رئیس انجمن مؤسسات مد و لباس کشور افزود: زمانی تولید، طراحی و توزیع  در کنار یکدیگر قرارمی گیرند که این زنجیره مدیریت شود و زیر نظر یک قانون و سازمان باشد. به عنوان مثال در صنعت طراحی از تولیدات یک کارخانه نساجی که از تسهیلات ویژه برخوردار شده استفاده نشود؛ این موضوع سبب از بین رفتن پتانسیل موجود در یک صنعت می شود.

وی تأکید کرد: در صنعت نساجی اگر از موضعی حمایت شود و این موضوع تجاری سازی و به بازار نرسد؛ تمام طرح ها مربوط به آن شکست می خورد؛ البته امروز با کم توجهی وزارت صنعت به این حوزه هیچ حمایتی را شاهد نیستیم که نگران تجاری سازی باشیم.

محمودی  خاطرنشان کرد: گردش مالی صنعت پوشاک در سال بین سی تا پنجاه هزار میلیارد تومان است؛ جالب است که این صنعت با عزمتی که دارد در بحث های حمایتی از طرف دولت و اختصاص بودجه در صف آخر قرار می گیرد و به آن اهمیتی داده نمی شود.

وی با اشاره به کوتاهی های وزارت صنعت در این حوزه اظهار کرد: ایرادات زیادی به وزارت صنعت وارد است، دولت در بخش حمایت از تولیدات داخلی در این صنعت به وعده های خود عمل نکرده است، امروز یکی از موضوعاتی که در تیتر همه مسائل دیده می شود مشکلات گمرکی صنایع مختلف است که هیچ اقدامی را از وزارت صنعت مشاهده نمی کنیم.

رئیس انجمن مؤسسات مد و لباس کشور در ادامه با اعلام اینکه صنعت نساجی  و پوشاک مانند خودرو نیست بیان کرد: در صنعت خودرو حمایت ها بلعیده می شود، اما مسئولین باید بدانند که در صنعت پوشاک حمایت ها پس داده می شوند.

محمودی در پایان تأکید کرد: وزارت صنعت به تسهیلات قانونی در جهت حمایت از تولید ملی بی اعتنایی می کند؛ به عنوان مثال آمار قاچاق 5/2 میلیون دلاری در صنعت پوشاک نشان دهنده همین بی اعتنایی های وزارت صنعت  به صنایع نساجی و پوشاک است.