رئیس سازمان شیلات ایران گفت: کشور چین با اولویت قشم و بندرعباس سه میلیارد دلار در حوزه شیلات ایران سرمایه‌گذاری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موجبه نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به مذاکرات اخیرش با معاون وزیر کشاورزی چین گفت: قرار است این کشور سه میلیارد دلار در حوزه شیلات ایران با اولویت قشم و بندرعباس سرمایه‌گذاری کند.

حسن صالحی در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، افزود: چین تولید ۳۰ تا ۴۰ میلیون تن محصولات شیلاتی در پنج اقیانوس جهان را مدیریت می‌کند و می‌تواند ظرفیتی عظیم برای توسعه زیرساخت‌های صنعت شیلات ایران به‌ویژه در جنوب کشورمان به‌شمار آید.

وی خاطرنشان کرد: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و معرفی ظرفیت‌های حوزه شیلات قشم به سرمایه‌گذاران هفت کشور فرانسه، روسیه، نروژ، ایسلند، چین، تایلند و کره جنوبی، این جزیره به کانون توجه قطب‌های مهم صنعت شیلات جهان تبدیل شده است.

صالحی با بیان اینکه جزیره قشم نخستین اولویت سازمان شیلات کشور برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی است، از تبیین این رویکرد به مسئولان کشورهایی همچون روسیه، تایلند، ایسلند، چین و کره جنوبی در مذاکرات امسال خبر داد.

وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید فضای مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی فراهم کرده است و در این چارچوب وزارت جهاد کشاورزی و سازمان شیلات ایران نگاه ویژه‌ای به سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد به‌ویژه قشم در جهت افزایش تولیدات صادرات محور در حوزه تولید و پرورش ماهی در قفس، میگو و بسته‌بندی دارد.

*سهم صیادان بومی در اولویت جذب سرمایه‌گذاران حوزه شیلات

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه توجه به ساکنان بومی نقاط مختلف کشورمان به هنگام جذب سرمایه‌گذار، تصریح کرد: برای تحقق منویات معظم له باید سهم صیادان بومی در زمینه اشتغال پایدار و کسب درآمد بیشتر، در اولویت جذب سرمایه‌گذار قرار بگیرد.

صالحی یادآور شد: برای تحقق این مهم باید رویکردی عملیاتی شود که در آن صیادان بومی فضای مناسبی ناشی از جذب سرمایه‌گذاران در حوزه‌های رشد اقتصادی، افزایش درآمد و اشتغال پایدار پیدا کنند.

*پیاده‌سازی الگوی تولید محصولات شیلاتی ارگانیک در قشم

وی با بیان اینکه محصولات ارگانیک حوزه شیلات در بازارهای هدف جهان ۴۰ درصد گران‌تر از دیگر محصولات است، تأکید کرد: با توجه به ظرفیت‌های جغرافیایی قشم همچون جنگل‌های حرا، می‌توان الگوی تولید محصولات شیلاتی ارگانیک را در این جزیره پیاده‌سازی کرد.

صالحی اظهار داشت: تولید محصولات ارگانیکی همچون میگو در کنار جنگل‌های دریایی حرا با رعایت استانداردهای محیط زیستی، می‌تواند ظرفیتی عظیم برای تولیدات صادرات محور صنعت شیلات این جزیره ایجاد کند.

وی احداثیک مجموعه آکواریومی و پارک دریایی با هدف معرفی گونه‌های دریایی خلیج فارس شامل ماهی‌های زینتی، مرجان‌ها و صنایع بسته‌بندی را در قشم ضروری ارزیابی کرد.

صالحی در پایان با بیان اینکه ۱۰ تا ۱۲ مهرماه امسال نمایشگاه بین‌المللی شیلات در برج میلاد تهران برگزار می‌شود، اظهار امیدواری کرد که اواخر بهمن یا اوایل اسفندماه امسال نمایشگاهی نیز با محوریت منطقه آزاد قشم با حضور اساتید خارجی حوزه شیلات دایر شود.