قیمت نفت اوپک روز پنج‌شنبه با ۲۰ سنت افزایش به ۴۲٫۹۳ دلار در هر بشکه رسید و طی هفته منتهی به ۲۲ جولای در مرز ۴۳ دلار در حال نوسان است.

به گزارش خبرگزاری موج، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد: هر بشکه سبد نفتی این سازمان، پنج‌شنبه ۳۱ تیر ماه با ۲۰ سنت افزایش نسبت به قیمت روز قبل ۴۲٫۹۳ دلار در هر بشکه فروخته شد.

بر اساس آمار اوپک، این سبد نفتی روز چهارشنبه گذشته ۴۲٫۷۳ دلار در هر بشکه معامله شده بود. نفت برنت طی هفته گذشته در مرز ۴۳ دلار در حال نوسان است. متوسط قیمت نفت اوپک در هفته منتهی به ۲۲ جولای یعنی اول مرداد ماه برابر با ۴۲٫۹۲ دلار در هر بشکه بوده است.

سبد نفتی اوپک ۲۰ خرداد ماه رکورد بالاترین قیمت این نوع نفت را شکست و به ۴۸٫۰۲ دلار در هر بشکه رسید. از اینرو سبد نفتی اوپک ۵٫۰۹ دلار با بیشترین قیمت خود در سال ۲۰۱۶ فاصله گرفته است.

نفت برنت در روز جمعه به ۴۵٫۶۹ دلار در هر بشکه و نفت خام آمریکا نیز به ۴۴٫۱۹ دلار در هر بشکه کاهش یافت. نفت برنت در هفته گذشته ۴ درصد و نفت خام آمریکا ۳٫۸ درصد از ارزش خود را از دست دادند.

کمترین قیمت نفت اوپک که تاکنون ثبت شده است به چهارشنبه ۲۰ ژانویه برابر با ۳۰ دیماه ۹۴ باز می‌گردد که ۲۲٫۴۸ دلار در هر بشکه فروخته شد که کمترین قیمت سبد نفتی اوپک از سال ۲۰۰۳ تاکنون نیز به شمار می‌رود.

سبد نفتی اوپک سال ۲۰۱۶ را با ۳۱٫۷۹ دلار آغاز کرد تاکنون توانسته است قیمت بالای ۴۸ دلار را نیز تجربه کند.

متوسط قیمت نفت اوپک در سال ۲۰۱۶ تاکنون ۳۷٫۰۷ دلار در هر بشکه بوده که کمترین قیمت آن از سال ۲۰۰۴ به شمار می رود.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات، میناس اندونزی و مِرِی ونزوئلا است.