• بحران بزرگ انرژی در قاره سبز
  • تمدید اعتبار گذرنامه‌های منقضی با مهر پلیس
  • افزایش چشمگیر عبور محموله‌های بین‌المللی تجاری از مسیر ایران
  • انتقاد شدید قلعه‌نویی از فرهنگ بازیکنان ایرانی
  • دلار توافقی در کانال ۲۸ هزار تومان
موج
کدخبر : ۴۳۰۴۲۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-430422

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

در سال های اخیر با افزایش قاچاق روغن، آرد و... و همچنین مهاجرت افغانستانی ها به ایران که منجر شده تعداد آنها از ۳ میلیون نفر به ۵ تا ۶ میلیون نفر افزایش یابد، دولت فشار بیشتری را در قبال پرداخت یارانه ای غذا و دارو احساس می کند، به همین دلیل سیاست حذف قدم به قدم یارانه ای کالاهای اساسی را در پیش گرفته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، بعد از حذف یارانه نان های صنعتی و اعتراض بسیاری از مردم وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرده دولت یارانه ای را برای جبران هزینه افزایش قیمت آرد به مردم پرداخت خواهد کرد، اما مساله اینجاست که هنوز به صورت رسمی مشخص نیست که چقدر قیمت ها گران خواهد شد و هم اکنون مردم هزینه بیشتری را برای خرید این نان ها پرداخت می کنند و به طور قطع در آینده ای نه چندان دور کاهش تقاضا برای خرید نان های صنعتی و افزایش تقاضا برای خرید نان های سنتی که هنوز مشمول یارانه است، باعث برهم خوردن تعادل بازار می شود و چه بسا بسیاری از نانوایی ها به پیشواز افزایش غیرمجاز قیمت نان های سنتی هم بروند و این اتفاقات نشان می دهد دولت پیش از اینکه تصمیم به اقدامی بگیرد، هیچ راهکاری برای جلوگیری از تنش های اقتصای پدید آمده از آن را ندارد و مردم هم در عمل انجام شده قرار می گیرند و این مساله می تواند به نارضایتی عمومی دامن بزند.

 

بیشتر بخوانید؛

اولویت کنونی دولت اجرای هوشمندسازی یارانه نان است / نان ساده فقط مشمول یارانه است

 

یک عضو خانه صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با اشاره به اینکه جلوگیری از خروج یارانه گام مثبتی برای هدفمند کردن یارانه هاست، اما باید آن را به درستی اجرا کرد، گفت: وقتی دولت یارانه ای برای آرد می پردازد با صادرات برخی اقلام مرتبط با آرد به نوعی همین یارانه از کشور خارج می شود و نفعی برای مردم هم ندارد، از این رو هدفمند کردن یارانه ها می تواند برای اقتصاد کشور مفید باشد، اما وقتی یارانه کالاهای پرمصرف از محل تولید قطع می شود به یکباره شوک قیمتی به وجود می آورد و این مساله می تواند حتی در سبد غذایی مردم تاثیر بگذارد، به همین دلیل دولت باید یارانه ای برای کالاهای اساسی در نظر بگیرد.

آرمان خالقی با بیان اینکه کاهش فشار اقتصادی بر دهک های پایین جامعه ایجاب می کند دولت پیش از اجزای حذف یارانه و ارز ترجیحی برخی کالاها به مردم یارانه پرداخت کند، افزود: وقتی مردم چند ماه پیش از اینکه یارانه کالایی حذف شود هزینه جبرانی آن را دریافت می کند، بهتر می توانند با شرایط جدید همراه شود، اما وقتی هزینه زندگی بالاست و دولت دستورالعملی را ابلاغ و اجرا می کند که آنهم به هزینه های زندگی مردم می افزاید، برای مردم قابل قبول نیست و از آنجایی که می تواند روی سبد غذایی مردم هم تاثیر بگذارد ممکن است روی تولید هم تاثیر منفی بگذارد و منجر به افت تقاضای شدید بشود.

نرخ دلار عامل افزایش قاچاق معکوس

یک کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با اشاره به اثر تورم ها، گفت: در چند وقت اخیر قیمت ها کالاها نه برای طرف تولیدکننده و نه برای مصرف کننده صرفه اقتصادی ندارد، زیرا از یک سو قیمت مواد اولیه به شدت بالا رفته و حاشیه سود تولیدکننده کاهش یافته و از سوی دیگر مصرف کننده هم قدرت خرید خود را از دست داده و باعث شده تا دو طرف این معادله از شرایط کنونی رضایتی نداشته باشند.

رضا روحی با بیان اینکه کاهش دستوری قیمت با وجود گرانی مواد اولیه منجر به نابودی تولید کننده می شود، تصریح کرد: افزایش قیمت کالاها بدون در نظر گرفتن سبد خانوار منجر به نابودی مصرف کننده شده است. هرچند کاهش ارزش پول ملی ایران باعث شده کالاهای ایرانی برای کشورهای همسایه ارزان باشد به همین دلیل قاچاق معکوس برای کالاهای یارانه ای افزایش یافته است.

او افزود: در بخش غذا و دارو قیمت ها در ایران بسیار پایین تر از کشورهای دیگر است، زیرا قیمت دلار در ایران بالا رفته و از طرف دیگر دولت روشی هوشمند برای مدیریت یارانه ها ندارد، به همین دلیل قاچاق محصولاتی مانند روغن نباتی و آرد و... افزایش پیدا کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، در یک سال اخیر با افزایش مهاجرت افغانستانی ها به ایران که منجر شده تعداد آنها از ۳ میلیون نفر به ۵ تا ۶ میلیون نفر افزایش یابد، دولت فشار بیشتری را در قبال پرداخت یارانه نان احساس می کند، به همین دلیل سیاست حذف قدم به قدم یارانه ای کالاهای اساسی را در پیش گرفته است و چه بسا در ماه های آینده یارانه ای آرد برای نان هم حذف شود، اما به طور قطع اگر دولت تورم را مهار نکند و یارانه کالاهای اساسی را پیش از حذف ارز ترجیحی اجرا نکند اثرات اقتصادی و اجتماعی بدی خواهد داشت و به تجمعات دامن می زند، اما اگر به درستی این مساله را ساماندهی کند، به طور قطع می تواند از قاچاق معکوس و افزایش مهاجرت افغانستانی ها به ایران جلوگیری کند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

وب گردی