English

جعفر قادری در گفتگو با خبرگزاری موج؛

تعرفه گذاری پلکانی انرژی در کشورهای پیشرفته هم اجرا می شود

رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به بیان توضیحات اجرای تعرفه گذاری پلکانی و ضروریات اجرای آن پرداخت.

تعرفه گذاری پلکانی انرژی در کشورهای پیشرفته هم اجرا می شود

به گزارش خبرگزاری موج رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به بیان توضیحات اجرای تعرفه گذاری پلکانی و نیز ضروریات اجرای آن پرداخت.

جعفر قادری در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج درباره اجرای تعرفه گذاری پلکانی انرژی از سوی دولت گفت: انرژی در کشور ما به صورت یارانه ای توزیع می شود و در این شرایط عملا دلیلی ندارد که برای گروه های پردرآمد و پرمصرف بخواهیم یارانه پرداخت کنیم. 

رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در این شرایط منطقی ترین شیوه این است که حداقلی از مصرف انرژی در حوزه گاز، برق و آب را  برای خانوارها مشمول حمایت  و دریافت یارانه قرار دهیم و مازاد بر آن را به صورت پلکانی از پرداخت یارانه حذف کنیم. 

عضو کمیسیون تلفیق بودجه معتقد است: با این شیوه هم انگیزه مصرف مردم در حوزه انرژی کاهش می یابد  و هم رفتارهای پُر مصرف مردم اصلاح می شود و علاوه بر این یارانه پرداختی پنهان به این بخش کاهش پیدا می کند. 

گروه هایی  که بیشتر از الگوی مصرف از انرژی مصرف می کنند؟

قادری در ادامه اظهار کرد: با اجرای تعرفه گذاری پلکانی عملا کسانی که کمتر از الگوی مصرف، از انرژی استفاده می کنند به آنها کمک می شود و کسانی که در حد معمول از انرژی استفاده می کنند هم باید در حد نرمال از یارانه استفاده کنند و گروه هایی هم که بیشتر از الگوی مصرف از انرژی مصرف می کنند اصلا توجیهی ندارد که از یارانه استفاده کنند. 

قادری گفت: در کشورهای دیگر روش های دیگری وجود دارد که معمولا هزینه استفاده از انرژی را تابعی از قیمت منطقه ای در نظر می گیرند. یعنی افرادی که تمکن مالی بیشتری دارند و در مناطقی که قیمت زمین بالاتر است سکونت دارند اصلا لزومی ندارد از یارانه انرژی استفاده کنند یعنی حتی اگر مصرف آنها کم باشد انرژی با قیمت تمام شده در اختیار آنها قرار می گیرد. 

رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی  اضافه کرد: افرادی هم که در مناطق فقیر نشین هستند به صورت پلکانی از یارانه انرژی برخوردار می شوند تا فشاری به آنها وارد نشود. 

این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: البته این کار هنوز باید اصلاحیه بخورد به عنوان مثال بحث تعداد اعضای خانوار هم باید لحاظ شود ولی معمولا دسترسی به این اطلاعات کار آسانی نیست. مگر اینکه در آینده امکان اجرای آن و راستی آزمایی تعداد اعضای خانوار فراهم شود تا از این طریق فاکتور جمعیتی هم در آن لحاظ شود. 

رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: دولت می تواند به سمت و سویی برود که برای واحدهای تجاری هم این مکانیزم را در حدی اجرایی کند و در حدی یارانه را پرداخت کند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه