موج
کدخبر : ۳۷۰۶۳۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-370637

خبرگزار موج گزارش می دهد؛

در حال حاضر به پایان دولت تدبیر و امید نزدیک می شویم و در حالی که مسئولان از ابتدای سال جاری وعده های زیادی در زمینه کنترل تورم، تامین پایدار برق، حذف مازوت به عنوان سوخت، عمومی کردن بورس و ... داده بودند اما در یکسال گذشته آلودگی ناشی از مازوت، قطعی برق، سقوط بورس و ... کارنامه دولت را به مردم نشان داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، در حال حاضر به پایان دولت تدبیر و امید نزدیک می شویم و در حالی که مسئولان از ابتدای سال جاری وعده های زیادی در زمینه کنترل نقدینگی و تورم دادند، اما وضعیت اقتصادی مردم به بدترین شکل ممکن گذشته و حداقل تورم برای هر کالایی بیش از ۵۰ درصد بوده است، هر چند در حال حاضر رئیس کل بانک مرکزی مدعی است که اگر سیاست های ما نبود وضعیت اقتصاد از همین که هست هم بدتر می شد، البته به نظر می رسد آقای همتی هدفگذاری تورم ۲۲ درصدی را که بارها در مصاحبه های خود گفته بود فراموش کرده و در یکسال گذشته برخی کالاهای اساسی همچون مسکن تورمی بیش از ۱۰۰ درصدی تجربه کرده اند.

سیاست های توسعه ای در تامین برق و حذف آلودگی

شاید بدترین بخش از وعده های دولت تدبیر و امید درباره سیاست های محیط زیستی و حذف مازت از سوخت نیروگاه ها و رفع مشکلات بحران آب بوده است، چراکه در سال های قبل تر هیچگاه کشور با معضل قطعی گسترده برق و آلودگی ناشی از مصرف مازت همچون سال ۹۹ روبرو نبوده است، هرچند رضا اردکانیان وزیر نیرو در آخرین برنامه خبری خود در ۲۵ اسفند امسال اعلام کرده در یکسال گذشته بیش از ۳۰۷ پروژه با سرمایه ای ۸۱ هزار میلیاردی بیش از برنامه هدف گذاری شده، بهره برداری کرده و دستاوردهای زیادی را عاید صنعت آب و برق کشور کرده است، اما به طور کلی صنعت و اقتصاد چیز ملموسی بوده و نمی توان ادعا کرد که رشد فوق العاده ای را در یک بخش همچون تولید برق و نیروگاه ایجاد کرده ایم و بعد مردم با قطعی برق و آلودگی ناشی از سوخت مازوت روبرو شوند. از طرف دیگر در اختیار قرار دادن بخشی از برق تولیدی کشور برای استخراج رمزارزها توسط چینی ها در حالی که کشور با قطعی برق مواجه بود از دیگر اقداماتی بود که عملکرد این وزارتخانه را زیر سوال برد.

 بنابراین اقداماتی که در یکسال گذشته از سوی وزارت نیرو کلید خورده بیشتر پروژه هایی بوده اند که خیلی سال ها پیش کلنگ زنی و سرمایه گذاری شده اند و حالا در این دولت یا وزارت خانه تنها روبان آنها قیچی شده  و بیشتر به نظر می رسد راه اندازی کمپین هر هفته الف_ب ایران بیشتر از اینکه عملکرد این دولت را نشان بدهد تبلیغاتی و شاید انتخاباتی بوده است.

هر چند در شهریور ماه سال ۹۶ رئیس جمهوری در صحبت های خود با طرح این ادعا که امنیت یعنی اینکه «مردم برقشان قطع نشود و به گاز هم دسترسی داشته باشند» اما در یکسال اخیر عملکرد دولت در صنعت برق نشان داد که کارنامه قابل قبولی ندارد و وعده آنها به ایجاد شرایط پایدار شبکه برق کشور تبدیل نشده است و به گفته رئیس جمهور در سال ۹۶ که تاکید کرده بودند که «به زودی مصرف مازوت نیروگاه ها هم کاهش می یابد و از شر آلودگی تهران خلاص می شویم!» هم بیشتر یک شعار یا ادعا بوده چراکه در سه سال گذشته راهبردی برای اجرای آن اجرایی نشده است.

عمومی کردن سرمایه گذاری در بورس

در یکسال گذشته همچنین دولت روی عمومی کردن سرمایه گذاری در بورس تاکید داشته و شاید همین ورود دولت باعث شد که بورس از ریل اصلی خارج شود و به محلی برای تامین منابع دولت تبدیل شود و در شرایطی که بسیاری از مردم زیر فشار اقتصادی ناشی از تورم رنج می برند با وسوسه دولت به سوی بورس فراخوانده شدند تا شاید با تغییر سرمایه آنها همپای تورم کنونی از ضرر به دور بمانند اما این وعده دولت یک سراب بود تا بتوانند با افزایش ورود مردم و کسب درآمد حاصل از تعرفه معاملات بتواند بخشی از کسری بودجه ای خود را جبران کند و همین مساله هم اتفاق افتاد و دولت توانست در این بازه زمانی بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان از بورس درآمد کسب کند که برابر با درآمد نفت در سال های پررونق بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرنگار خبرگزاری موج، در سال های اخیر دولت به بهانه های همچون تحریم ها، برجام، اف ای تی اف مشکلات موجود در کشور را به عوامل خارجی و ... ربط داده است و حالا بعد از چند سال نه تنها اقتصاد کشور به توسعه دست پیدا نکرده و مردم به رفاه نرسیدند بلکه با تورم، افزایش فاصله بین دهک ها، رشد ضریب جینی و .... مواجه شده اند و مشکلاتی که شاید ترمیم آن نیازمند گذشته ده ها سال باشد.

 

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها