موج
کدخبر : ۳۶۶۲۸۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-366282

سهیل آل رسول در پاسخ به خبرگزاری موج؛

نائب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران گفت: ارزش صنعت احداث کشور کمتر از یک دهه پیش قریب به 11 درصد کل اقتصاد کشور بوده که این حجم در سال 2020 به میزان 8/5 درصد رسیده و و این کاهش صنعت احداث 80 هزار فرصت شغلی را تهدید می کند.

نائب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران در نشست خبری در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه با تهدید 60 تا 80 هزار فرصت شغلی مواجه هستیم، گفت:  صنعت احداث کشور در حال کوچک شدن است، به طوری که ارزش صنعت احداث کشور کمتر از یک دهه پیش قریب به 11 درصد کل اقتصاد کشور بوده که این حجم در سال 2020 به میزان 8/5 درصد رسیده

سهیل آل رسول افزود: طبق پیش­بینی گزارش مرکز پژوهش­های اتاق ایران برای سال 2021 کاهش 4/1 درصدی در ارزش صنعت احداث کشور رخ می دهد. به عبارت دیگر ارزش پیش­بینی شده صنعت احداث کشور تنها 4/4 درصد خواهد بود. این سهم ارزش برای صنعت احداث از تولید ناخالص داخلی در افق سال 2029، حدود 7/1 %  پیش­بینی شده است. در هیچ برهه از تاریخ کشور یک صنعت با تهدید کوچک شدن 650 درصد ظرف دو دهه مواجه نبوده است.

او با اشاره به سهم اشتغال خالص و مستقیم متخصصان تصریح کرد: نصف شده حجم صنعت باعث بیکاری نیروهای متخصص و مهاجرت مستقیم تعداد کثیری از سرمایه­ های نیروی انسانی کشور شده است. در صورتی که پیش ­بینی ­ها محقق شود و سهم صنعت احداث در اقتصاد به 4/1 درصد کاهش یابد، بیکاری 60 تا 80 هزار متخصص آموزش دیده در مهندسان مشاور حتی خواهد بود.

نائب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران افزود: از ابتدای سال 99 به استناد تصویب­نامه مورخ 21/11/98 هیأت وزیران مکاتبات متعددی با دفتر معاون اول ریاست جمهوری، سازمان برنامه، سازمان امور مالیاتی و سازمان تأمین اجتماعی داشتیم تا مهندسان مشاور به عنوان تولید کننده خدمات شناخته شوند اما هیچ نتیجه ­ای حاصل نشد این در حالیست که اغلب پروژه ­های مهم آنها از پروژه­ های  جهش تولید کشور بوده و در تمام ایام از جمله پیک دوران کرونا هیچ تعطیلی یا کاهش فعالیت در آن­ها نبوده است.

او تاکید کرد: اینکه بازیگران اصلی پروژه­های جهش تولید مشمول هیچ حمایتی از طرف دولت نشده­اند از جمله جفاهای جدی در حق این صنف پر تلاش و آسیب­دیده کشور است. جالب اینکه بند 5 ماده 1 تصویب­نامه شماره ت57045هـ مورخ 21/11 هیأت وزیران بر واحدهای تولیدی خدماتی تصریح شفافی دارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها