موج
کدخبر : ۳۵۲۷۲۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-352726

یادداشت؛

افزایش عرضه حواله و رشد صادرات کشور مهمترین راهکار تثبیت قیمت دلار در نرخ پایین تر است که با توجه به موانع درون دولت و محدودیتهای خارجی فعلا اجرا نمی شود، از طرف دیگر صادرکنندگان برعکس مردم، عجله ای در فروش دلار خود حداقل تا ژانویه ۲۰۲۱ ندارند.

رضا روحی-خبرگزاری موج؛ بازار ارز در واکنش به قطعی شدن نتیجه انتخابات شاهد کاهش محسوس قیمت ها است. یکی از ریسک هایی که قبلا برای بورس متصور بودیم انتخاب مجدد ترامپ و افزایش ریسک سیستماتیک به واسطه افزایش تنش های سیاسی و حتی نظامی بود که این ریسک کنار گذاشته شد.

اما ریسک جدیدی به بازار سرمایه حداقل در کوتاه مدت افزوده می شود که البته بیشتر جنبه روانی دارد تا سیستمیک و آن ریسک کاهش نرخ دلار است. نباید فراموش کنیم که رشد بورس رابطه مستقیمی با افزایش نرخ ارز دارد. در این چند روز پیش رو شاهد تقابل خریداران و فروشندگانی در بورس خواهیم بود که برنده این دوئل مسیر آتی بورس را مشخص خواهد کرد، اما این خریداران و فروشندگان چه کسانی خواهند بود؟

گشایش تجاری بین الملل

خریداران به کاهش التهاب های سیاسی و اقتصادی و حاکم شدن آرامش بر اقتصاد کشور و گشایش تجاری بین الملل برای کشور و بهبودی وضعیت مالی شرکت ها و همچنین ارزندگی قیمت های فعلی سهام به واسطه افت چشمگیر سه ماهه اخیر اعتقاد دارند. اما در مقابل فروشندگان به کاهش نرخ ارز و اثر مستقیم بر نرخ فروش و از طرفی به حاشیه رانده شدن بیشتر بورس از طرف دولت به واسطه گشایش های احتمالی و افزایش درآمدهای ارزی معتقدند.

سوای هر روندی که بورس در پیش بگیرد، امیدوارم کاهش نرخ ارز به کلیه بخش های اقتصادی سرایت کرده و شاهد ارزانی هر چه بیشتر کالاها به خصوص کالاهای اساسی و بویژه دارو برای امراض خاص باشیم تا مرهمی باشد بر زخم های مردم ایران.

یکی از علت های مهم تورم در ایران مبحث تورم انتظاری است که وزن کمتری از مبحث سیستمیک در افزایش تورم ندارد. انتخاب  بایدن به عنوان یک دموکرات و احتمال بازگشت آمریکا به برجام باعث خواهد شد که انتظار تورمی بشدت کاهش یابد و عمده سرمایه ها در حالت انتظار برای تحرکات سیاسی در آینده خواهد بود پس سرمایه گذاری در دارایی هایی نظیر ملک، ارز، طلا بشدت کاهش پیدا می کند و رکود حکمرفا خواهد شد.

در این حالت بانک به عنوان محلی جهت گذار از شرایط موجود شناخته می شود اتفاقی که در سالهای ۹۲ تا ۹۶ در کشور شاهد بودیم. یکی از ریسک های پیش روی بازار سرمایه کاهش نرخ ارز است چرا که بازار بورس ما کامودیتی محور است و عمده درآمدهای شرکتها از این محل حاصل می شود، رشد بورس از اوایل ۹۷ تا ۹۹ نیز در راستای افزایش نرخ ارز و تورم اتفاق افتاد اما یکی از مسایلی که می تواند جذابیت بانک را جهت پارک نقدینگی کاهش دهد موضوع کاهش نرخ سود بانکی است که البته احتمال تصویب این مورد را با توجه به سیاست های قبلی بانک مرکزی تا حدودی بعید می دانم، اما اگر این اتفاق رخ دهد ریسک کاهش نرخ ارز برای بازار سرمایه با کاهش نرخ سود بانکی پوشش داده خواهد شد.

البته ناگفته نماند که با بی اعتمادی و فرصت سوزی بزرگی که در بازار سرمایه ایجاد کردند توقع سرازیر شدن نقدینگی از بازار های موازی به بورس نیست اما شاید مانع خروج نقدینگی بیشتر از بازار سرمایه به واسطه عدم جذابیت دیگر بازارها به خصوص بانک شد.

قیمت حواله ارزی نیما به بالاتر از اسکناس رسیده

در حال حاضر قیمت حواله ارزی نیما به بالاتر از اسکناس رسیده و به عنوان عاملی برای توقف افت قیمت اسکناس دلار در بازار عمل می کند! برای مقابله با این پدیده، فولادسازان بزرگ با هدایت بانک مرکزی این هفته ۷۰ میلیون دلار حواله ارزی در سامانه نیما عرضه خواهند کرد تا بخشی از عطش بازار به حواله کاسته شده و قیمت ها به طور موقت متعادل شود

در موضوع اسکناس دلار، ذخایر بانک مرکزی مطلوب بوده و هیجان ناشی از برد بایدن به دولت قدرت سوار شدن بر موج و ارزان کردن قیمت اسکناس در بازار را داده است اما غافل از اینکه استمرار افت قیمت دلار در بازار، نیازمند عرضه بیشتر حواله ارزی در نیما است که در کوتاه مدت مقدور نیست

کامودیتی تنها راهکار تثبیت قیمت دلار در نرخ پایین تر، افزایش عرضه حواله و رشد صادرات کشور است که با توجه به موانع درون دولت و محدودیتهای خارجی، فعلا امکان پذیر نیست! بعلاوه صادرکنندگان از وجود صف خرید ۱۴ میلیارد دلاری در پشت نیما اطلاع داشته و برعکس مردم، عجله ای در فروش دلار خود به قیمت ارزان حداقل تا ژانویه ۲۰۲۱ ندارد!

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها