موج
کدخبر : ۳۳۷۹۰۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-337903

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

در شرایط کنونی بخشی از محصولات کشاورزی به صورت خام صادر می شود البته شیوع کرونا در خاورمیانه هم محدودیت های ایجاد کرده؛ اما چنانچه فرآوری جدی گرفته می شد امروز بدون دغدغه محصولات تبدیلی به تمام دنیا صادر می شد و کرونا نیز نمی توانست مانع باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، کشور ایران به عنوان یک اقلیم چهار فصل از قرن ها پیش در تجارت محصولات کشاورزی پیشرو بوده است و در نیم قرن اخیر همسو با پیشرفت فناوری در دنیا برای صنعتی سازی تلاش شد، اما این ظرفیت کمتر در بخش کشاورزی به کار گرفته شد و ایران همواره محصولات کشاورزی را به صورت خام و تازه خوری به کشورهای همسایه صادر می کرد و در مقابل انواع نوشیدنی، کنسرو، کمپوت و ... به کشور وارد می شد و این روند تا دو سال اخیر که تحریم ها علیه ایران تشدید شد ادامه یافت و پس از اینکه مبادلات ارزی ایران محدود شد قوانینی در کشور وضع شد و واردات بخش عمده‌ای از محصولات فرآوری شده محدود شد و با کاهش صادرات درآمدهای نفتی بار دیگر افزایش صادرات محصولات کشاورزی به عنوان یک استراتژی مطرح شده است.

قائم مقام خانه کشاورز در گفتگو با خبرگزاری موج با اشاره به اینکه متاسفانه در گذشته وزرای کشاورزی برای توسعه فرآوری اقدام چندانی نکرده اند، گفت: با توجه به اینکه ایران اقلیمی کشاورزی است و در یک زمان فصول مختلف دارد باید برنامه های توسعه صنعتی در این بخش اجرا می شد، اما وزرای قبلی تمهیدات لازم برای استفاده از اقلیم متنوع کشور انجام نداده اند.

عنایت الله بیابانی با بیان اینکه در حال حاضر وزیر جدید وزارت جهاد کشاورزی دانش کافی در اختیار دارد اما برای تحقق این اهداف نیازمند منابع است، افزود: امروز چرخه فرآوری محصولات کشاورزی در ایران کامل نیست برای نمونه کنسانتره در کشور تولید می شود، اما حلقه های بعدی تولید برای تبدیل آن به آبمیوه ایجاد نشده است.

او با تاکید بر اینکه دولت باید تسهیلات لازم را به صورت نظارت شده در اختیار کشاورزان قرار بدهد، اظهار کرد: این تسهیلات باید برای توسعه کشاورزی بکار گرفته شود نه اینکه وام به اسم کشاورزی در جای دیگر هزینه شود.

قائم مقام خانه کشاورز با بیان اینکه در حال حاضر باید مازاد محصولات تازه خوری که امکان نگهداری آن وجود ندارد برای فرآوری به صنایع تبدیلی منتقل شوند، تصریح کرد: در شرایط کنونی تاسیسات و تجهیزات فرآوری به اندازه نیز در کشور ایجاد نشده به همین دلیل باید دولت در بخش کشاورزی بازنگری داشته باشد.

او با نگاهی به وضعیت کنونی کشاورزی در ایران اظهار کرد: در شرایط کرونا هم با توجه به اینکه کشورهای همسایه به این محصولات نیاز دارند باید روابط سیاسی خوبی از سوی دولت ایجاد شود و کشاورزان نیز بخشی از محصولات فساد پذیر را همچون میوه به آب میوه تبدیل کنند تا قابل نگهداری باشد و در فصول بعدی به بازار داخلی و کشورهای همسایه عرضه شود.

عنایت الله بیابانی درباره تولیدات کشاورزی در سال ۹۹ گفت: در سال جاری در تولید، گندم، برنج و کلزا به دلیلی بارش های مناسب شرایط خوبی به وجود آمده و دولت باید با تامین منابع کشاورزان بهره برداری لازم را داشته باشد. در واقع  دولت باید هزینه های تولید را به موقع پرداخت کند و بودجه کافی برای خرید تضمینی در نظر گرفته باشد تا کشاورزان بتوانند کود و بذر لازم را برای کشت دوم  فراهم کنند و متضرر نشوند، بانک ها هم باید تسهیلات لازم را در این بخش فراهم کنند.

 قائم مقام خانه کشاورز با اعلام اینکه امروز گندم قیمت جهانی دارد، گفت: اگر در ایران برای خرید تضمینی گندم، قیمت جهانی در نظر گرفته شود نمی توان رضایت کشاورزان را جلب کرد، زیرا با توجه به وضعیت آب و خاک، هزینه کشت گندم در ایران بالاتر است؛ از طرف دیگر وسایل مکانیزاسیون در تمام کشور وجود ندارد و حتی در جابه‌جایی کمباین بین استان ها محدودیت وجود دارد و براساس همین دلایل هزینه تولید گندم در کشور بالا می رود.

وی با تاکید بر اینکه در سال جاری حدود ۹ تا ۱۰ میلیون تن برداشت گندم در کشور داریم، گفت: در حال حاضر ساختار کشت در ایران شکل گرفته و کشاورز در صورتیکه تولید محصول برایش سود آور باشد کشت می کند و حتی اگر سود هم نداشته باشد باز هم همان محصول را می کارد، بنابراین این وظیفه دولت است که شرایطی ایجاد کند تا کشاورزان بتوانند از مزایای کافی برخوردار شوند تا با تولید محصولات استراتژیکی همچون گندم کشور را به سمت خودکفایی ببرند.

ایران سرزمین ۱۱ اقلیم

امروز در تمام دنیا این نگاه وجود دارد که محصولات تازه خوری به بازار عرضه می شود و سایر محصولات هم فرآوری می شود. رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه  اگر در سال های گذشته زیرساخت لازم برای فرآوری کشاورزی در ایران اندیشیده شده بود، امروز بدون دغدغه فرآوری همین محصولات کشاورزی به تمام دنیا صادر می شد و کرونا نیز نمی توانست مانع جدی باشد، گفت: ایران از مجموع ۱۳ اقلیم ۱۱ اقلیم را در اختیار دارد به همین دلیل میزان تولید انواع محصولات در کشور وجود دارد، از این رو حتی در شرایط کنونی تحریم و  شیوع ویروس کرونا میزان ذخیره مواد غذایی در کشور مناسب است و بسته شدن مرزها به دلیل کرونا باعث شده محصولاتی صادراتی  به بازار داخلی عرضه شوند.

رضا نورانی با بیان اینکه می توان فرآوری محصولات کشاورزی را در کشور توسعه دارد، افزود: در حال حاضر تنها دولت زمانی که مازاد عرضه محصولات کشاورزی وجود داشته باشد به کشاورزان کمک می‌کند و بخشی از مازاد تولیدی را وارد صنعت می کند، در غیر این صورت برای هیچ‌کدام از محصولات صیفی دولت نقش ندارد، بنابراین بهتر است دولت بستر سرمایه گذاری بخش خصوصی در این بخش را فراهم کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، با توجه به اینکه ایران دارای اقلیم مناسب کشاورزی است و در یک زمان فصول مختلف دارد، برنامه های توسعه صنعتی در این بخش بدرستی اجرا نشده و وزرای قبلی نیز تمهیدات لازم برای استفاده از اقلیم متنوع کشور انجام نداده‌اند، به همین دلیل در شرایط کنونی نیز بخشی از محصولات کشاورزی در کشور به صورت خام صادر می شود و از آنجایی که کرونا در خاورمیانه تشدید شده صادرات محصولات فله‌ای نیز با محدودیت های روبرو شده است. همچنین به دلیل کاهش درآمدهای ارزی کشور چاره‌ای جزء فرآوری و توسعه صادرات کشاورزی وجود ندارد و وزیر جهاد کشاورزی نیز با همین رویکرد پیش رفته اما محدودیت منابع اعتباری در شرایط کنونی یک مانع بزرگ است.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    با توجه به اینکه ایران دارای محدویت آب کشاورزی است باید بیشتر به سمت ساختار کشاورزی گلخانه ای و کشت و صنعت با تکنولوژی روز حرکت کنیم، در ضمن چرخه صنایع تبدیلی کشاورزی بایستی به روز در خدمت صنعت کشاورزی باشد.

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها