موج
کدخبر : ۳۳۵۱۰۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-335109

مبین کسایی در گفتگو با خبرگزاری موج مطرح کرد؛

یک کارشناس بورس گفت: در یک سال گذشته بازدهی بازارهای همچون طلا و ارز کمتر از ۲۶ درصد بوده است، در حالی که بورس در همین مدت بازدهی ۱۳۳ درصدی داشته و پیش بینی می شود امسال رشد شاخص تا مرز ۲ هزار واحد با همین سرعت ادامه داشته باشد.

مبین کسایی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه برای ورود به هر بازاری ابتدای باید بازدهی آن را مورد ارزیابی قرار داد، گفت:  دلار در سال ۹۸ حدود ۲۰ درصد بازدهی داشته که این میزان بازدهی برای یک سال زیاد نیست و طلا نیز در همین سال حدود ۲۶ درصد بازدهی داشته که گرچه بالاتر از بازدهی بازار ارز است، اما بازهم عدد چندان قابل قبولی نیست و اما بورس رشدی ۱۳۳ درصدی در سال ۹۸ داشته است که قابل مقایسه با سایر بازارها نیست.

این کارشناس بازار بورس با بیان اینکه بازدهی دلار در سال گذشته به اندازه بازدهی یک ماه بورس بوده است، افزود: به طور قطع در شرایط کنونی مردم ترجیح می دهند سرمایه خود را در بازار بورس قرار دهند تا اینکه در بانک بگذارند یا دلار بخرند. از طرف دیگر هرچقدر نقدینگی وارد بورس بشود تاثیر مثبت بیشتری بر بازدهی سرمایه می گذارد.

او با اعلام اینکه بازار مسکن در ایران روند رو به رشدی دارد، اما به سرمایه های کلان نیاز دارد، تصریح کرد: سرمایه گذاری در بخش مسکن نیازمند پول های کلان است، از این رو همه نمی توانند در این بخش سرمایه گذاری کنند.

این کارشناس بورس با تاکید بر اینکه بورس قدرت نقدشوندگی بالایی دارد، تصریح کرد: سکه، طلا و دلار سخت تر از سهام بورس نقد می شوند و قابل مقایسه با نقدشوندگی حساب بانکی است.

او با تاکید بر اینکه بورس نسبت به سایر بازارهای مسیر متفاوتی را آغاز کرده است، اظهار کرد: در شرایط کنونی بازار در حال رشد است و نیاز به علم خاصی نیست و همه سهام ها در بورس رشد می کنند و تنها در زمانی که رشد بازار متوقف شود باید دانش بورس داشته باشیم.

مبین کسایی با اشاره به اینکه بورس روی شاخص یک میلیون و ۵۰۰ احتمالا نوسان خواهد داشت، اظهار کرد: در حال حاضر بورس ظرفیت رشد تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد وجود دارد که در این حالت همه سهامداران می توانند به سوددهی برسند، اما وقتی که رشد بورس تا ۲۰۰۰ واحد ادامه داشته باشد و روند رشد بازار کند شود در این شرایط باید دانش بورس وجود داشته باشد تا فرد سود ببرد.

او با اشاره به اینکه همه افرادی که وارد بورس می شوند حتی در صورتی که تنها فقط عرضه اولیه بخرند بازهم رشد در بورس ایجاد می کنند، اظهار کرد: به طور قطع عرضه اولیه همیشه نیست، از این رو افرادی که قبلا عرضه اولیه خریده اند و بعد از نوسان همان سهام مجبور هستند درخواست خرید سهام های دیگر را بدهند که در این حالت می تواند روند مثبتی برای شاخص به وجود بیاورند.

مبین کسایی با تاکید بر اینکه در یک هفته اخیر عوامل متفاوتی روی بورس تاثیر گذاشته است، گفت: در یک ماه گذشته آزادسازی افزایش قیمت محصولات و بالا رفتن قیمت محصولات فلزی و شیمیایی روی شاخص تاثیری زیادی داشته است. همچنین رشد قیمت دلار به افزایش ارزش سهام ها کمک کرد و این روند همچنان ادامه دارد.

او با تاکید بر اینکه تاخیر در راه اندازی صندوق دوم ای تی اف هم در روند بازار تاثیر داشت، افزود: به طور قطع در یک هفته اخیر رشد سهام برخی از نمادها به مرز مقاومت رسید و سهامداران مجبور شدند برای احتیاط از سهم خارج شوند.

این کارشناس بورس با اشاره به اینکه بازار کم کم باید وارد فضای خنثی می شد، گفت: رشد قیمت دلار مانع از این شد که بازار کم کم به روند خنثی شدن نزدیک شود، از این رو شاخص همچنان مثبت مانده که در این مقطع زمانی انتظار این میزان رشد شاخص وجود نداشت.

مبین کسایی با اشاره به قطعنامه شورای حکام علیه ایران، اظهار کرد: در حال حاضر ریسک سیاسی بازار در نتیجه موضوع گیری کشورهای اروپایی علیه ایران بالا رفته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در یک سال گذشته بازدهی بازارهای همچون طلا و ارز کمتر از ۲۶ درصد بوده است، در حالی که بورس در همین مدت بازدهی ۱۳۳ درصدی داشته و پیش بینی می شود امسال رشد شاخص تا مرز ۲ هزار واحد با همین سرعت ادامه داشته باشد که در این حالت همه سهامداران می توانند به سوددهی برسند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها