موج
کدخبر : ۳۳۳۰۰۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-333009

وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛

وزیر راه و شهرسازی در مراسم بهره برداری از پل سرخس در مرز ترکمنستان گفت: در حوزه حمل ونقل و ترانزیت برنامه عبور روزانه تا 1000 دستگاه کامیون را هدف گذاری و به ما ابلاغ شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، وزیر راه و شهرسازی در مراسم بهره برداری از پل سرخس در مرز ترکمنستان ، گفت: بهره‌برداری از این طرح کلیدی، همزمان با توسعه مناسبات در قالب طرح های زیربنایی و توسعه ای سازمان اکو (ECO)، و اقدام در چارچوب موافقت‌نامه ترانزیتی عشق‌آباد و همچین موافقت‌نامه کشورهای ساحلی حوزه دریای خزر و جاده‌ ابریشم، بستری را برای تقویت همکاری‌های ترانزیتی در منطقه و میان دوکشور ترسیم می کند.

محمد اسلامی افزود: در ‌این ‌راستا پیشنهاد می‌نمایم تا در اسرع وقت طرح عبور آزمایشی بار برای اجرایی‌‌شدن موافقت‌نامه عشق‌آباد عملیاتی شود تا این پل جدید، زمینه را برای دستیابی به اهداف گفته شده فراهم سازد.

او با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران بر قطع زنجیره شیوع ویروس کووید-19،  تاکید دارد، اظهار کرد: همزمان با توسعه و تسهیل جریان روان تجارت و حمل‌ونقل میان دو کشور و منطقه است. با این هدف کلیه تجهیزات ضدعفونی و گندزدایی در دروازه‌های مشترک میان دو کشور اعم از پایانه های مرزی ریلی و جاده‌ای، استقرار یافته که کیفیت عملکرد آن توسط همکاران ما در نشست ویدئو کنفرانسی هفته گذشته میان کارشناسان دو کشور مورد بررسی و تایید قرار گرفت.

بر اساس تفاهماتی که در نشست قبل حاصل شده است و با اتمام کار نصب و تجهیز پایانه های مرزی مشترک ریلی و جاده ای در نقاط مرزی سرخس- سرخس ، لطف آباد – آرتیق و اینچه برون – آلتین عصیر و اطمینان از اینکه پروسه ضدعفونی و گندزدایی ناوگان و محموله های تجاری بین دو کشور در مبادی مرزی مشترک صورت خواهد پذیرفت، ما شاهد اهتمام دو کشور برای بازگشایی مرزهای مشترک و از سرگیری جریان تجارت فیمابین و ترانزیت منطقه ای در روزهای آتی خواهیم بود.

اسلامی ادامه داد: از جایگاه وزیر راه و شهرسازی و رییس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان،اعلام می کنم با ‌توجه به طرح‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای ایران در سرخس و به خصوص مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی، جهت تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد، فرصت تاریخی و ارزشمندی جهت جذب سرمایه‌گذاری‌های عظیم، فراهم شده ‌است که بدون شک تعاملات هر چه بیشتر دو کشور، در این نقطه مرزی، موتور محرکه تشویق کلیه بازیگران عرصه تجارت، حمل‌ونقل بین‌المللی و ترانزیت و به تبع آن شکوفایی و رفاه اقتصادی هر دو ملت خواهد بود. همچنین، با عنایت به مشخصات فنی پل،که امکان تردد همزمان رفت‌ و برگشتی را فراهم کرده است، پیش‌بینی می شود حجم تردد سریع، روان و قابل توجهی را در آینده‌ای نزدیک، از این پل شاهد باشیم، و این سهولت و روان بودن تردد، علاوه‌ بر کاهش هزینه‌های مبادله، بر جذابیت‌های این گذرگاه خواهد افزود. مقامات عالیه دو کشور در سالهای گذشته و با افق بلندمدتی که برای روابط اقتصادی و تجاری فیمابین پیش بینی کرده بودند، در حوزه حمل ونقل و ترانزیت برنامه عبور روزانه تا 1000 دستگاه کامیون را هدف گذاری و به ما ابلاغ کردند که با رویداد زیربنایی مبارکی که امروز با افتتاح پل مشترک سرخس شاهد آن بودیم در آینده نزدیک خواهیم توانست برنامه های عملیاتی تحقق چنین هدفی را پایه ریزی کنیم.

او با ابراز امیدواری بر اینکه طبق توافق بعمل‌آمده بین دو طرف، عملیات حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی در معابر سه گانه سرخس، لطف‌آباد و اینچه‌برون هر چه سریعترآغاز می شود، گفت:  آمادگی کامل برای بررسی چگونگی آغاز عملیات ترانزیت جاده‌ای با سایر کشورهای آسیای مرکزی بویژه جمهوری‌های ازبکستان و قزاقستان اعلام می‌داریم. در این راستا انتظار می‌رود ترکمنستان نیز، تسهیلات مرزی لازم را در مرزهای خود با سایر کشورها، برای تسریع در عملیات عبور مرزی و ترانزیت فراهم آورد، تا متعاقب آن، رونق هرچه بیشتر مسیرهای ترانزیتی، در منطقه و میان دو کشور را شاهد باشیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها