موج
کدخبر : ۳۳۲۲۳۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-332236

رئیس اتاق ایران و چین در گفتگو با خبرگزاری موج؛

مجید رضا حریری گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و محدودیت مجوز واردات در سال جاری تورم ایجاد نمی کند، پیش از این به برخی افراد و برای برخی کالاها ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص می یافت و این رانت بود و اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات همه کالاو به همه تخصیص می یافت مشکلی ایجاد نمی شد.

رئیس اتاق ایران و چین در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج درباره سیاست های جدید دولت در سال جاری برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات برخی کالاها و رفع محدودیت ثبت سفارش، گفت: در حال حاضر حذف تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات کالا ها سیاست درستی است، دولت برای پرداخت یارانه به دهک های پایینی باید مستقیم به مصرف کننده یارانه پرداخت کند نه اینکه در مبدا به واردات کالا، ارز ۴۲۰۰ تومانی بدهد که در نهایت روی قیمت در بازار تاثیری ندارد و این نیز در حالی است که همه دریافت کننده های ارز ۴۲۰۰ تومانی کالا با قیمت نهایی بازار عرضه می کنند، از طرف دیگر رانت و فساد نیز در اقتصاد با ارز چند نرخی افزایش می یابد.

حریری

مجید رضا حریری با بیان اینکه پس از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی تقاضای کاذب برای ثبت سفارش کاذب ایجاد کرده بود، افزود: ادامه این افزایش تقاضا باعث ایجاد این قانون شد که کسانی می توانند ارز ۴۲۰۰ تومانی بگیرند که سابقه واردات آن کالا را داشته باشند و در حال حاضر نیز حذف این سیاست به دلیل حذف تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات برخی کالاها اجرایی شده است.

رئیس اتاق ایران و چین درباره مشکل ادامه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات به برخی افراد، اظهار کرد: مشکل این سیاست آنجا بود که به برخی افراد و برای برخی کالاها ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص می یافت و این رانت بود و اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات همه کالاها و به همه تخصیص می یافت مشکلی ایجاد نمی شد.

او درباره تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بازار امسال اظهار کرد: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نمی تواند تورم ایجاد کند، زیرا عوامل تورم زای زیادی در کشور وجود دارد و اگر قرار باشد کالایی گران شود به واسطه همان فاکتورها گران می شود.

حریری با نگاهی به نقش تخصیص ارزهای حمایتی در اقتصاد کشور تصریح کرد: از گذشته همواره ارزهای که تحت عنوان حمایت از مصرف کننده و ... تخصیص یافته در نهایت به هدف اصابت نکرده و کالاها در بالاترین قیمت در بازار عرضه می شدند، حتی اخیرا که ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۱۴ قلم کالا تخصیص می یافت روی قیمت ها تاثیری نداشت، برای نمونه نهادهای دامی ارز ۴۲۰۰ تومانی می گیرد، اما قیمت گوشت مرغ چند برابر شد و واردات دارو ارز ۴۲۰۰ تومانی می گیرد و قیمت دارو موازی با قیمت سایر کالاها به شدت گران شد.

رئیس اتاق ایران و چین با انتقاد به سیاست هایی که در بخش بازار گرفته می شد، گفت: هر روز می شنویم که یک کالا گران شده است، برای نمونه امروز بیشتر شوینده ها با نهاده های داخلی تولید می شوند، اما روز گذشته مجوز ۲۵ درصدی افزایش قیمت گرفته و کالاهایی مانند شیر و ماست ها در چند وقت اخیر چند برابر گران شده اند.

رئیس اتاق ایران و چین با تاکید بر اینکه در حال حاضر خیلی از مرزهای کشور باز است، اظهار کرد: در حال حاضر بیشتر مرزهای کشور باز هستند و تا حدودی محدودیت تردد با کشور ترکیه وجود دارد که تا چند روز آینده این مشکل برطرف می شود.

حریری درباره فعالیت در حال حاضر تجارت ایران با هیچ جا حالت عادی نیست، گفت: تجارت ایران با کشور چین مشکلات کمتری دارد، به عبارت دیگر در حال حاضر عمده مشکل تجارت ایران به دلیل عواملی همچون تحریم، مبادلات کم بانکی  و... است و محدودیت کمی بخاطر حمل و نقل وجود دارد که این مشکلات قابل حل است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، به تازگی دولت اعلام کرده تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات برخی کالاها حذف شده از طرف دیگر امکان ثبت سفارش کالا برای همه وجود دارد، مجید رضا حریری در واکنش به این سیاست معتقد است که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و محدودیت مجوز واردات در سال جاری تورم ایجاد نمی کند، پیش از این به برخی افراد و برای برخی کالاها ارز 4200 تومانی تخصیص می یافت و این رانت بود و اگر ارز 4200 تومانی برای واردات همه کالاها و به همه تخصیص می یافت مشکلی ایجاد نمی شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها