موج
کدخبر : ۳۱۷۵۹۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-317595

حمیدرضا زادبوم؛

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در ۱۰ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد صادرات غیر نفتی از نظر وزنی افزایش و به لحاظ ارزش ۳ درصد کاهش یافته که این کاهش ناشی از کاهش قیمت پایه صادراتی بوده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در مراسم رونمایی از اپلیکیشن راهنمای تجارت گفت: میزان صادرات غیرنفتی کشور در سال ۵۷ حدود ۶۰۰ میلیون دلار بوده است در حالی که سال گذشته و علیرغم تحریم ها صادرات غیر نفتی ما به ۴۴ میلیارد دلار رسید.

 حمیدرضا زادبوم با بیان اینکه صادرات غیر نفتی ما در ۱۰ ماهه ابتدای امسال به ۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید بیان داشت: نوک تحریم ها اصولا متوجه تجارت ما است.   صادرات و واردات رگ حیاتی تجارت خارجی است و گردش ارز خارجی احیاگر تجارت خارجی کشور است که دشمن آن را نشانه گرفته است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر اینکه تحریم ها اصولا متوجه تجارت ما است، گفت: صادرات و واردات رگ حیاتی تجارت خارجی است و گردش ارز خارجی احیاگر تجارت خارجی کشور است که دشمن آن را نشانه گرفته است. امسال موفق به ذخیره سازی بیشترین ذخایر استراتژیک کشور شدیم.

وی اظهار کرد: سازمان توسعه تجارت براساس سیاست اقتصاد مقاومتی با تاکید بر برون گرایی توسعه اقتصاد و برنامه توسعه اقتصادی و صادرات غیر نفتی را در دستور کار دارد.

زادبوم افزود: صادرات غیر نفتی در ۱۰ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد از نظر وزنی افزایش و به لحاظ ارزش ۳ درصد کاهش یافته که این کاهش ناشی از کاهش قیمت پایه صادراتی بوده است.

زادبوم اظهار کرد: میزان واردات در ۱۰ ماهه ابتدای امسال ۳۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه بیان داشت: صادرات به عنوان پیشران توسعه همه جانبه کشور مورد توجه است و متعاقب آن باید رونق تولید را به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به نهضت ساخت داخل بیان داشت: این نهضت به سرعت در کشور فراگیر شد و برگزاری نمایشگاه‌ها با توجه به سیاست صنعت، معدن و تجارت به دنبال رفع مشکل تولید‌کنندگان و خودکفایی اقتصادی بود.

زادبوم گفت: ما برنامه توسعه صادرات را به کشورهای هدف به عنوان نقشه راه صادرات تدوین کرده‌ایم و از برنامه‌های ترویجی در این خصوص حمایت می‌کنیم و حتی در جهت اصلاح ساختار سازمان توسعه تجارت گام برداشته‌ایم.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به تدوین بسته‌حمایتی برای توسعه صادرات کشور گفت: این بسته اخیرا ابلاغ شده است و به شدت به دنبال اجرایی کردن آن هستیم.

وی افزود: این بسته دارای دو بخش است که یک بخش آن شامل منابع صندوق توسعه ملی است که پیرو آن با بانک‌‌های عامل قرارداد منعقد شده است و بخش دیگری کمک‌های بلاعوض است که به عنوان کمک به صادرات غیرنفتی به عنوان مشوق از طریق سازمان توسعه تجارت در حال پیگیری است و به هر میزان که در مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه مصوب شده است ما بتوانیم به عنوان بودجه در این بخش تخصیص بگیریم به همان میزان میتوانیم بخش‌هایی را از بسته صادرات اجرایی کنیم و به صادرات غیر نفتی کمک کنیم.

وی با اشاره به تراز منفی تجارت کشور در 10 ماهه امسال گفت: ما معتقدیم که اگرچه تراز تجاری کشور در 10 ماهه ابتدای منفی شده است اما با توجه به اینکه وزن صادرات زیاد شده در حقیقت باید بگوییم که تراز تجاری مثبت است.

رونمایی از فاز نخست اپلیکیشن راهنمای تجارت

مدیرکل دفتر خدمات اطلاعات تجاری سازمان توسعه تجارت ایران در مراسم رونمایی از اپلیکیشن راهنمای تجارت گفت: هدف از ایجاد این اپلیکیشن آن است که ابزارهای نوین اطلاع رسانی با هدف فراهم شدن دسترسی سریع ‌و اسان در اختیار تجار قرار گیرد.

به گفته عباس خالقی‌تبار، مدیرکل دفتر خدمات اطلاعات تجاری از این اپلیکیشن در راستای تحقق دولت الکترونیکی رونمایی شد.

وی گفت: هدف از ایجاد این اپلیکیشن آن است که ابزارهای نوین اطلاع رسانی با هدف فراهم شدن دسترسی سریع ‌و اسان در اختیار تجار قرار گیرد.

خالقی تبار بیان کرد: این اپلیکیشن امکان جستجوی آنلاین کدهای تعرفه کتاب مقررات و صادرات را برای بازرگانان فراهم میکند.

مدیرکل دفتر خدمات تجاری سازمان توسعه تجارت ایران در مراسم رونمایی اپلیکیشن راهنمای تجارت بیان داشت: نیازهای بازرگانان را در این اپلیکیشن لحاظ کرداه این و در آن تلاش شده تا آخرین مقررات و قوانین، آموزش ها و بخشنامه ها را در آن لحاظ کنیم.

وی افزود: بهبود مستمر، نصب آسان، اشتراک گذاری موثر از جمله ویژگی های اپلیکیشن راهنمای تجارت است ضمن اینکه اسناد هم قابل اشتراک گذاری بوده و دوازده فیچر در آن گنجانده شده است.

مدیرکل دفتر خدمات تجاری سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: همچنین در فازهای بعدی از دو محصول این اپلیکیشن که یکی پرتال تعاملی بین مدیران سازمان و تجار و بازرگانان است که تا پایان سال رونمایی می شود و دیگری گزارش تحلیلی از روی دیتابیس های داخلی و خارجی است که تا دو ماه آینده رونمایی می شود.

خالقی تبار عنوان کرد: نمایشگاهها، هیات های تجاری، کالاهای صادراتی، آمار صادرات، بازارهای صادراتی، مقررات و بخشنامه ها، اخبار تجاری، اتاق بازرگانی از جمله بخش های طراحی شده در این اپلیکیشن است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها