موج
کدخبر : ۳۱۱۱۹۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-311191

سخنگوی صنعت برق؛

مصطفی رجبی مشهدی گفت: اگر ایرادی در نحوه محاسبه قبوض برق پیدا‌ کردید، هزینه‌ برق مصرفیتان تا یکسال‌ رایگان خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر وسخنگوی صنعت برق به مدار آوردن 3 هزار و250 مگاوات واحد جدید نیروگاهی طی تابستان 97 تا 98 را از رکوردهای موثر عنوان کرد که در کنارتعمیرات اساسی نیروگاه ها انجام گرفت.

مصطفی رجبی مشهدی ابتکار مهم امسال را مربوط به بخش مدیریت مصرف ذکر کرد که برای نخستین بار 3874 مگاوات صرفه جویی مصرف را در پیک امسال رقم زد و 200 هزار تفاهم نامه در این خصوص به بخشهای تجاری، صنعتی و کشاورزی منعقد شد و صنعت برق را قادر ساخت بدون اعمال خاموشی برنامه ریزی شده از پیک تابستان 98 عبور کند.

وی افزود: این اقدام باعث شد بتوانیم صادرات برق را برابر تعهدات وزارت نیرو به کشورهای همسایه محقق کنیم وعلاوه بر آن صادرات برق کشور نسبت به سال گذشته 120 درصد افزایش یافت و نقش به سزایی در تامین منافع ملی ایفا کرد.

رجبی مشهدی صرفه جویی مصرف برق امسال را برابر احداث 5 هزار مگاوات نیروگاه جدید با 7 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری عنوان کرد که حاکی از نقش قابل توجه مدیریت مصرف برق در جبران محدودیتهای اقتصادی این صنعت زیر بنایی است.

وی با اشاره به پرداخت 350 هزار میلیارد تومان پاداش همکاری با برنامه های مدیریت مصرف به مشترکان صنعتی وکشاورزی ،منافع اقتصادی حاصل شده را 20 برابر سرمایه گذاری انجام شده در این بخش ذکر کرد.

وی با اشاره به رعایت سقف الگوی مصرف برق از سوی 24 میلیون از 29 میلیون مشترک برق کشور خاطرنشان کرد: تابستان امسال 5 میلیون مشترک بیبشتر از الگو برق مصرف کردند که باعث شد بهای برق مصرفی آنها برابر مصوب وزارت نیرو 23 درصد افزایش یابد و حدود 8 میلیون مشترک کم مصرف که نسبت به سال گذشته برق کمتری مصرف کردند، 106 میلیارد تومان تشویق منظور شد.

رجبی مشهدی برنامه سال 99 را پیوستن 3 هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار تولید برق کشور تا تابستان 99 و انجام برنامه های تعمیرات اساسی وبازدیدهای دوره ای سایر نیروگاهها عنوان کرد همچنین برنامه ریزی شده حدود 4 هزارمگاوات از پیک تابستان از طریق برنامه های مدیریت مصرف جبران شود و حدود هزار مگاوات نیز برای نخستین بار با استفاده از ظرفیت استارتاپها که مقررات آن درحال وضع است جبران می شود.

رجبی مشهدی  در خصوص آلایندگی نیروگاه ها نیز گفت: براساس آمار رسمی منتشر شده 70 درصد آلایندگی موجود در کلانشهر ها به دلیل وجود و انتشار ذرات معلق است که منشا این ذرات نیز بیش تر اموتورسیکلت ها و خودروهای سنگین است .

به گفته وی سهم صنعت نیروگاهی و مجموعه سایر صنایع از الایندگی هوا در کلانشهرها تنها 27 درصد است که آن در هنگام مصرف سوخت مایع رخ می دهد که در حال حاضر نیز مصرف سوخت مایع بسیار کم است.

رجبی مشهدی خاطرنشان کرد: صنعت برق تا زمانی که مجبور نباشد، تمایلی  به استفاده از سوخت مازوت در تولید برق ندارد.

وی فاصله مصرف در تابستان و زمستان را هم مورد اشاره قرار داد و گفت: هم اکنون نزدیک به 22 هزار مگاوات ظرفیت خالی وجود دارد که دقیقا به میزان مصرف سیستمهای سرمایشی است که هنگام فصل گرما وارد مدار می شود.

وی در خصوص سرمایه گذاری مورد نیاز برای احداث نیروگاه نیز گفت: به ازای احداث هر کیلووات  ظرفیت نیروگاهی باید 600 تا 700 یورو سرمایه گذاری شود.

وی خاطرنشان کرد: صنعت برق از هر پیشنهادی برای استفاده از ظرفیت خالی نیروگاهی در زمستان استقبال می کند و در این خصوص برقی کردن سیستم حمل و نقل  را یکی از راهکارهای مناسب می داند.

سخنگوی صنعت برق همچنین در خصوص نرخ خرید برق از نیروگاه ها نیر گفت: براساس پیشنهاد سندیکای تولیدکنندگان، تسهیلات ارائه شده به سرمایه گذاران که از محل صندوق توسعه ملی بوده است، در صورت تصویب مجلس می تواند به نرخ زمان دریافت تسهیلات محاسبه شود که دراین صورت افزایش ناشی از نوسان اخیر نرخ ارز را پوشش خواهد داد.

رجبی مشهدی همچنین در خصوص عرضه برق در بورس انرژی نیز گفت: ما مشتاق به عرضه برق در بورس انرژی هستیم اما قراردادهایی را از سال های گذشته داریم که موظف به تام ین برق آنها هستیم.

وی درعین حال با بیان این که از این پس قراردادهای خرید تضمینی برق با نیروگاه ها به شیوه فعلی منعقد نخواهد شد، خاطرنشان کرد: از این پس با برگزاری مناقصه، نسبت به انتخاب سرمایه گذار اقدام خواهد شد که این شیوه  براساس ماده 48 قانون برنامه ششم توسعه انجام می گیرد.

سخنگوی صنعت برق در عین حال با تکذیب برخی شایعات مطرح شده در فضای مجازی در خصوص افزایش قیمت برق پس از حذف قبض برق نیز گفت: به هیچ عنوان افزایشی در قیمت برق یا تغییر در نحوه محاسبه برق وجود نداشته است.

رجبی مشهدی تاکید کرد: اگر مشترکی بتواند ایرادی در نحوه محاسبه قبض برق خود پیدا کند، هزینه برق مصرفی وی تا یکسال رایگان محاسبه خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها