موج

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفت: سال گذشته نزدیک به ۳۰ هزار گردشگر از عمان به ایران سفر کردند که از کل حدود ۲۶ هزار گردشگر اروپایی بیشتر بود.

به گزارش خبرگزاری موج، رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در نشست خبری تاکید کرد: کشور ترکیه در سال گذشته 50 میلیون گردشگر داشته است که درآمد 50 میلیارد دلاری کسب کرده است ولی متاسفانه تعداد گردشگران اروپایی  ایران در سال گذشته فقط 26000نفر بوده است.

رحمت الله رفیعی افرود:درایران در حدود 5000 دفتر هواپیمایی فعالیت دارند که فقط در20دفتر در زمینه ورود توریست به کشور فعالیت دارند. در واقع عمان در حال حاضر جایگزین همه کشورهای «گردشگرفرست» اروپایی در بازار گردشگری ایران شده است؛ به‌طوری‌که از سال گذشته تاکنون، تعداد کل توریست‌های عمانی وارد شده به ایران از مجموع توریست‌های اروپایی فراتر رفته است. سال گذشته نزدیک به ۳۰ هزار گردشگر از عمان به ایران سفر کردند که از کل حدود ۲۶ هزار گردشگر اروپایی بیشتر بود. نیمه اول امسال نیز تعداد توریست‌های عمانی وارد شده به کشورمان به مرز ۵۰ هزار نفر رسید. در حال حاضر تعداد پروازها بین ایران و عمان ۱۰ برابر شده و به ۴۰ پرواز در هفته آن هم عمدتا از طریق دو خط هوایی عمان رسیده است. مشهد، قم، شیراز و شهرهای شمالی مقاصد اصلی سفر عمانی‌ها است.

نماینده بخش خصوصی بازار گردشگری ایران در جریان سفر هیات ایرانی به عمان - در راس این هیات، وزیر گردشگری کشورمان به همراه حدود ۱۹ مدیر یا کارشناس این وزارتخانه حضور داشتند- موفق شد بعد از نشست‌های دوجانبه فعالان گردشگری دو طرف، به یک توافق ۸ بندی با دولت و بخش خصوصی گردشگری عمان دست پیدا کند.  اولین خواسته فعالان بازار گردشگری ایران از مقامات عمانی در این سفر،‌ «لغو روادید برای گردشگران ایرانی» همچون اقدامی که سال گذشته ایران برای توریست‌های عمانی انجام داد، بود. این خواسته مورد موافقت نماینده دولت عمان در میزبانی از هیات ایرانی قرار گرفت و مقرر شد اقدامات و هماهنگی‌های بعدی در این مسیر صورت گیرد. دومین توافق به «کاهش معطلی و زمان حضور گردشگران ایرانی در فرودگاه‌های عمان» مربوط است. حل این مساله می‌تواند به شکل غیرمستقیم در افزایش میل به سفر ایرانی‌ها به عمان کمک کند.

وی تصریح کرد: «الحاق ایران به لیست کشورهای مورد تایید دولت عمان برای ارائه خدمات گردشگری سلامت به عمانی‌ها» یکی از مطالبات جدی بخش خصوصی ایران از دولت این کشور بود آن هم در شرایطی که کیفیت و بهای انواع خدمات پزشکی و بیمارستانی مراکز سلامت در ایران به مراتب بیشتر از سطح برخی کشورها در لیست هفت‌گانه عمان است. در حال حاضر دولت عمان، بیمارستان‌های ۷ کشور از جمله هند را برای اعزام بیماران عمانی به رسمیت می‌شناسد و در صورتی که گردشگران سلامت عمانی به این ۷ کشور سفر کنند از یارانه پزشکی دولت خود بهره‌مند می‌شوند.

او افزود: ایران قرار است به این لیست اضافه شود. در توافقی دیگر مقرر شد بخش‌خصوصی دو کشور در حوزه خدمات گردشگری، «بسته مشترک» به توریست‌های خارجی ارائه کنند به این صورت که بخشی از حدود ۸ میلیون گردشگر خارجی که سالانه به عمان سفر می‌کنند از طریق محتوای این بسته، روزهایی از سفر گردشی خود را در ایران سپری کنند. در این صورت سهم بازار گردشگری ایران با همکاری مشترک با فعالان گردشگری عمان، از بازار گردشگری خارجی افزایش پیدا می‌کند. توافق ششم به «ویزای فرودگاهی» در مناطق آزاد کشورمان مربوط است که در این باره مقرر شد گردشگران عمانی از این ویژگی در مناطق آزاد مطلع شوند تا بتوانند برای سفر به شهرهای توریستی ایران برنامه‌ریزی کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها