رئیس سازمان توسعه و تجارت؛

حمید زادبوم گفت: صادرات خارجی به 20 میلیارد 948 میلیون دلار از نظر ارزشی .510 درصد کاهش داشته و از نظر حجمی 22.5 درصد افزایش وزنی یافته است که 50 درصد مربوط به کشورهای همسایه بوده است، همچنین واردات 21 میلیارد و 221 میلیون دلار 5.5 درصد کاهش ارزشی و نیم درصد افزایش وزنی داشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، رئیس سازمان توسعه و تجارت در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت بیست و سومین سالروز صادرات، تجارت خارجی کشور را اینگونه تشریح کرد: در سال جاری موضوع صادرات برای کشور اهمیت بالایی دارد و از این تعداد صادرکننده های نمونه از 30 مورد به 50 مورد رسیده است، از این شاخص های برای انتخاب صادرکننده های نمونه در نظر گرفته شده است. از این رو به دلیل جلوگیری از خام فروشی صادرات کالاهای خام از بین صادرکننده های نمونه حذف شده است و ملاک های مانند ارزش صادراتی، تعداد ورود به بازارهای جدید در سه سال گذشته و تعداد بازارهای ما چی باقی مانده نسبت به سه سال گذشته، همچنین کیفیت تولید و میزان فعالیت تبلیغاتی که در بازارهای خارجی داشته اند به عنوان ملاک های انتخاب صادرکننده نمونه در نظر گرفته شده است.

حمید زادبوم با بیان اینکه کار گروه انتخاب صادرکننده نمونه از دستگاه های مختلف هستند، افزود: از 302 شرکت ثبت نام کننده 265 شرکت حائز صلاحیت بودند و پس از بررسی شرکت ها از نظر گروه کالایی 106 شرکت باقی مانده است که با در نظر گرفتن رفتار این شرکت نسبت به پایبندیشان به تعهدات ارزی و ...صادرکننده نمونه انتخاب خواهد شد.

او با تاکید بر اینکه روز ملی صادرات امسال با کمک اتاق بازرگانی ایران برگزار می شود، اظهار کرد: به زودی سامانه آنلاین نظرسنجی صادرکننده ها، سامانه مشاوره آنلاین رونمایی می کنیم.

او با بیان اینکه جزئیات آمار صادرات خارجی به 20 میلیارد 948 میلیون دلار از نظر ارزشی .510 درصد کاهش داشته و از نظر حجمی 22.5 درصد افزایش وزنی یافته است که 50 درصد مربوط به کشورهای همسایه بوده است، اظهار کرد:واردات 21 میلیارد و 221 میلیون دلار 5.5 درصد کاهش ارزشی و نیم درصد افزایش وزنی داشته است. 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها