وزیر نفت در پاسخ به موج؛

یکی از موضوعاتی که در هفته های اخیر حاشیه برانگیز شده کیفیت بنزین بوده که وزیر نفت در پاسخ به موج اعلام کرد اگرچه بنزین در تمام استان ها یکسان نیست، اما در 9 استان کیفیت بنزین قابل رقابت با استاندارد جهانی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در حال حاضر با نزدیک شدن به فصل سرما شاهد حاشیه های در زمینه آلودگی هوا هستیم که از یک سو موجی از سوی خودروسازها ایجاد شده که آلاینده های تهران ناشی از کیفیت بنزین است، از طرف دیگر سازمان استاندارد این موضوع را رد کرده و وزیر نفت در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج درباره اینکه کیفیت بنزین تهران چگونه است، گفت: در حال حاضر بنزین یورو 4 در 9 شهر تهران توزیع می شود که دارای استاندارد جهانی است و در مابقی شهرها نیز بنزین یورو 2 و 3 توزیع می شود، زیرا میزان آلاینده های بنزین در این شهر در آلودگی هوا تاثیر چندانی ندارد، چراکه بنزین یورو 4 برای توزیع در همه شهرهای کشور وجود ندارد.

تست بنزین از محل پمپ بنزین ها 

در حال حاضر سالانه در کشور بیش از 110 میلیون لیتر بنزین استفاده می شود که ادامه این روند ضرورت سرمایه گذاری جدید در بخش پالایشگاه ها یا واردات را غیرقابل انکار کرده است، البته مسئله دیگری که وجود دارد این است که تولید بنزین در همه پالایشگاه ها نیز یکسان نیست.

معاون سازمان استاندارد درباره چگونگی استاندارد سنجی بنزین به خبرنگار خبرگزاری موج گفت: سازمان استاندارد تست بنزین را به صورت دوره ای از محل توزیع یعنی پمپ بنزین ها انجام می دهد نه از محل تولید، از این رو ممکن است یکبار بنزین برای توزیع از پالایشگاه شازند یکبار دیگر از پالایشگاه تهران و... تامین شود، از این رو تغییر در کیفیت بنزین وجود دارد، اما به طور کلی از آنجایی که تغییر در کیفیت تولید بنزین در پالایشگاه ها ثابت است و نمی تواند به صورت کوتاه مدت تغییر کند، از این رو در محل تولید کیفیت بنزین تغییر نمی کند. از طرف دیگر تست بنزینی که سازمان استاندارد از پمپ بنزین ها داشته است استاندارد بودن بنزین توزیعی در سطخ تهران را تایید کرده، اما این ارزیابی به صورت دوره ای و تصادفی از بین پمپ بنزین ها انجام می شود و تعمیم داده می شود.

وحید مرندی با بیان اینکه وزارت نفت نیز نمی تواند خطوط انتقال تامین بنزین تهران را به صورت کوتاه مدت تغییر دهد، افزود: تنها در صورتی خطوط انتقال تامین بنزین یک شهر تغییر می کند که اشکالی در تولید یا خطوط لوله ای پالایشگاه به وجود بیاید. بنابراین بنزین توزیعی در شهرها تقریبا از محل های خاص به صورت پایدار تامین می شود.

او با بیان اینکه میزان تفاوت آلاینده ها در کیفیت های بالاتر بنزین کمتر است، اظهار کرد: آلاینده ها در بنزین مانند بنزن، گوگرد، الوفین ها، سرب و...در تمام دنیا از نظر نوع به صورت یکسان وجود داد و تنها تفاوت آن در اندازه این آلاینده ها است، از این ایده آل ما رسیدن به کیفیت بنزین یورو 6 است، البته باید در نظر داشت میزان تفاوت آلاینده ها در بنزین یورو 6 ا یورو 4 که امروز در کشور وجود دارد بسیار کمتر از تفاوت آلاینده ها در بنزین یورو 4 نسبت به یورو 2 است. به عبارت دیگر هرچقدر یوروی بنزین بالاتر باشد اختلاف عدد آلایندگی با یوروی پایین تر کمتر می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در یک سال و نیم گذشته تحریم های آمریکا علیه ایران باعث شده که چالش های در زمینه تولید خودرو و تامین قطعات های تک به وجود آید و همین مسئله باعث شده برخی خودروسازها فیلترهای دوده را از خودرو حذف کنند و نگرانی ها درباره احتمال افزایش آلودگی هوا بیشتر شود، البته در مقابل جریان های به وجودگزارش آمده که آلودگی هوای تهران را ناشی از توزیع بنزین بی کیفیت اعلام می کنند که این موضوع از سوی مسئولان سازمان استاندارد رد شده و وزیر نفت نیز تاکید کرده با وجود اینکه بنزین یورو 4 برای توزیع در همه شهرها وجود ندارد اما در 9 کلانشهر بزرگ توزیع می شود.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها