موج

معاون وزیر نیرو در گفتگو با موج مطرح کرد؛

قاسم نقی زاده خامسی گفت: سفیر هلند می گفت 90 درصد آب در این کشور بازچرخانی می شود، اما در ایران 10 درصد آب در صنعت بازچرخانی می شود.

معاون آبفای وزارت نیرو در حاشیه نمایشگاه صنعت آب در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه مسئول تامین آب کشور با هر قیمتی است، گفت: در حال حاضر میزان مصرف آب در کشور بالاست، از طرف دیگر هزینه تمام شده آب در کشور چند برابر قیمت فروش آن است، با این حال افزایش پایه تعرفه در دستور کار نیست. 

قاسم نقی زاده خامسی با بیان اینکه تاکنون در کشور مدیریت مصرف آب انجام نداده ایم، افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر در بخش صنعت بازچرخانی آب نداریم و از پساب ها چندان استفاده نمی شود، این در حالی است که در کشورهای اروپایی با وجود اینکه با مشکل آب روبرو نیستند اما از بازچرخانی استفاده می کنند، تا جایی که سفیر هلند می گفت 90 درصد آب در این کشور بازچرخانی می شود، اما در ایران 10 درصد آب در صنعت بازچرخانی  می شود.

او با بیان اینکه به تازگی در فولاد مبارکه اصفهان اقدامات مناسبی برای بازچرخانی انجام شده، به طوری که تقریبا تمام آب مورد نیاز این شرکت بازچرخانی می شود. 

خامسی با بیان اینکه دولت باید سیاست های جدیدی برای برگذاری نمایشگاه های تخصصی تدوین کند گفت: در دنیا نمایشگاه های تخصصی دوسالانه است و این باعث می شود شرکت ها بتوانند در زمینه معرفی دستاوردهای خود آمادگی بیشتری پیدا کنند و از طرف دیگر هزینه ها نیز کاهش می یابد. از این در کشور نیز با تاکید بر اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید این سیاست باید اجرایی شود.

خامسی همچنین با تاکید بر اینکه شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی یکی خواهند شد، تصریح کرد:  در حال حاضر تمرکز دولت تقویت فعالیت بخش خصوصی است، از این رو 2 هزار میلیارد تومان وام کم بهره به بخش خصوصی برای تاسیسات آب می پردازد که 50 درصد از طریق بانک عامل و 50 درصد از طریق منابع صندوق توسعه ملی تامین می شود.  در واقع این طرح در قالب تبصره 18 قانون بودجه و با هدف اشتغال زایی انجام می شود که در حال حاضر  با بانک عامل برای چگونگی پرداخت ها در حال مذاکره هستیم. همچنین برداشت از صندوق توسعه ملی مراحلش طی شده، بنابراین طرح به زودی اجرایی خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها