کیخسرو چنگلوایی خبر داد؛

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان گفت:4 هزار و 800 هکتار از سطح زیر کشت کلزا در استان خوزستان در نتیجه سیل آسیب دید، با این وجود میزان تولیدات این محصول در استان نسبت به سال گذشته رشدی 60 درصدی داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه استان خوزستان مهمترین قطب کشاورزی کشور است، گفت: در سال حدود 16.2 میلیون تن محصولات کشاورزی در این استان برداشت می شود و 12 درصد از محصولات خریداری شده بخش کشاورزی کشور در استان خوزستان تولید می شود. همچنین 38 درصد از تولیدات ذرت و 33 درصد از صادرات خرمای کشور سهم این استان است.

کیخسرو چنگلوایی با بیان اینکه 10 درصد از تولید و استحصال شیلات کشور در استان خوزستان انجام می شود، افزود: در سال جاری با وجود اینکه سیل سنگین باعث شد 22 درصد از تولیدات گندم این استان از بین برود که شامل محصولات 160 هزار هکتار سطح زیر کشت گندم بود، با این حال در تولیدات کشاورزی موفق عمل کرده ایم.

او با تاکید بر اینکه خرید تضمینی گندم استان خوزستان در سال 98 نزدیک به 170 هزار تن بیشتر از سال قبل از آن بود که معادل رشدی 15 درصدی است، تصریح کرد: در سال جاری یک میلیون و 302 هزار تن گندم در استان خوزستان خریداری شد، در حالی که سال گذشته مجموع گندم خریداری شده در این استان یک میلیون و 131 هزار تن بوده است.

چنگلوایی با اشاره به اینکه 17 درصد از سطح زیر کشت کلزا در استان خوزستان در نتیجه سیل از بین رفته بود، تصریح کرد: 4 هزار و 800 هکتار از سطح زیر کشت کلزا در استان خوزستان در نتیجه سیل آسیب دید، با این وجود میزان تولیدات این محصول در استان نسبت به سال گذشته رشدی 60 درصدی داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان با تاکید بر اینکه در سال جدید با افزایش بهره وری و تکیه بر بهبود راندمان آب، تولیدات کشاورزی را افزایش می دهیم، توضیح داد: براساس این برنامه در سال جاری به دنبال افزایش سطح زیر کشت کلزا از 29 هزار هکتار به 90 هزار هکتار هستیم. همچنین تولید چغندر قند را از 11 هزار هکتار به 16 هزار هکتار خواهیم رساند که در مجموع 500 هزار تن افزایش تولید داشته باشیم.

او با بیان اینکه طرح احیای 550 هزار هکتار زمین زراعی که در نخستین سفر رئیس جمهور به استان خوزستان مصوب شد، گفت: براساس این طرح قرار بود 550 هزار هکتار از اراضی استان خوزستان و ایلام احیا شود که بر مبنای آن به دستور رهبر معظم انقلاب 1.5 میلیارد دلار از تسهیلات صندوق توسعه ملی نیز در این بخش تخصیص  و در کوتاه ترین زمان ممکن نیز ابلاغ شد و در استان خوزستان تا پایان سال 97 حدود 245 هزار هکتار زمین بر مبنای این طرح احیا شد که در رونق تولیدات کشاورزی استان موثر است.

چنگلوایی با تاکید بر اینکه زمین های احیا شده باعث افزایش تولید 2.8 میلیوت تنی محصولات کشاورزی در استان خوزستان شد، تصریح کرد: این میزان تولید  سالانه 5 هزار و 600 میلیارد تومان به درآمد کشاورزان استان افزود، اما فاصله ای بین فاز نخست و دوم این طرح به وجود آمده است، چراکه مجوز پروانه آب مرحله دوم به سرعت داده نشد و نیاز به کار کارشناسی داشت و در نهایت انجام شد و منابع اعتباری آن نیز فراهم شده و در آینده نزدیک این طرح در 27 شهر استان اجرایی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، استان خوزستان به عنوان یکی از مهمترین قطب های کشاورزی کشور است و از آنجایی که از منابع آبی کافی برخوردار است یکی از منابع مورد توجه دولت برای بهبود تولیدات کشاورزی در نظر گرفته شده و از آنجایی که ایران در زمینه دانه های روغنی کاملا وابسته به واردات است افزایش تولید دانه های روغنی در استان خوزستان کلید خورده و این استان توانسته در سال جاری رشد قابل توجهی محصول کلزا داشته باشد و در مجموع کشور میزان خودکفایی کلزا از 6 درصد به 16 درصد رسیده که نسبت به زمین های زراعی کشور عدد بسیار ناچیزی است، چراکه در کشوری مانند ترکیه که وسعتی بسیار کمتر از ایران دارد، بیش از 3 برابر سطح زیر کشت کلزا دارد و در کشوری مانند چین سطح زیر کشت این محصول به 430 هزار هکتار می رسد، در حالی که در ایران تنها 16 هزار هکتار محصول کلزا کشت می شود. بنابراین با توجه به سیاست های وزارت جهاد کشاورزی که افزایش تولیدات کلزا تا چندبرابر سطح زیر کشت موجود است، باید سیاست های دقیقی در راستای تغییر کشت نیز در دستور کار قرار گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها